Domácí

Co mám dělat, pokud mé dítě je starší 10 let a nemůže být doma samo?

Co mám dělat, pokud mé dítě je starší 10 let a nemůže být doma samo?
Zdroj: Profimedia

Do složité situace se vzhledem k uzavírání škol dostanou všichni rodiče. Pokud je ale jejich dítěti méně než 10 let, mají nárok na ošetřovné, jsou-li zaměstnanci. Co když je dítě ale starší 10 let, a nemůže ze zdravotních důvodů zůstat doma samo?

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách infromovalo o tzv. ošetřovném. Na to mají nárok rodiče-zaměstnanci, pokud mají děti mladší 10 let. OSVČ takový nárok nevzniká.

Existují ale zdravotní komplikace, jako například ADHD nebo autismus, které znemožňují dítěti být doma samo. Jejich rodičům vzniká nárok na tzv. ošetřovné až v  případě, že lékař potvrdí, že dítě s danou nemocí nebo poruchou nemůže být samo doma.

Související obsah

Pokud nemůžete chodit do práce z toho důvodu, že musíte pečovat o člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, máte nárok na ošetřovné. Tento důvod se týká i ošetřování dětí starších 10 let, informuje na svých stránkách Aperio, společnost pro zdravé rodičovství.

V takovém případě je tedy nutné obrátit se na lékaře. Ten musí potvrdit, že zdravotní stav dítěte vyžaduje péči jiné osoby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz