Domácí

Česko zapláče. Koronavirus nás připraví o desítky miliard korun!

Epidemie koronaviru podle prvních odhadů připraví českou ekonomiku během jediného měsíce až o desítky miliard korun. Ekonomové do toho započítávají nejen zavřené školy, zákaz pořádání akcí, nemocné zaměstnance, ale i nákup zdravotních pomůcek nebo kontroly na hranicích. Finanční problémy čekají i drobné podnikatele. Pro ty ministerstvo financí chystá odklad termínu podání daňových přiznání.

V České republice je uzavřeno téměř 5700 škol, doma zůstalo přes milion a půl žáků.


"Stát může uzavřením škol přijít denně až o 850 milionů korun,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.


Během čtrnácti dnů by to tedy podle nejčernějších scénářů ekonomů mohlo být až dvanáct miliard. Stát během dvou týdnů přijde o miliardy i v případě památek.

Související obsah


"Na Pražský hrad denně zavítá přibližně sedm tisíc lidí a tito lidé se tam samozřejmě nedostanou,“ informoval ekonom Štěpán Křeček.


Nejdražší vstupné na Hrad stojí 350 korun. Pokud by si ho koupilo všech sedm tisíc návštěvníků, stát za jediný den přijde téměř o dva a půl milionu pouze na vstupném.


"Náš hlavní úkol je zastavit šíření koronaviru. Zároveň ale vnímáme problémy jednotlivých sektorů, jako je cestovní ruch, letecké společnosti, malí podnikatelé a živnostníci. My se připravujeme, abychom jim pomohli,“ uvedl premiér Andrej Babiš.


"Vznikl program na ministerstvu průmyslu s možnými úvěry, bezúročnými úvěry, které jsou splatné až do dvou let, to pomůže firmám s výpadkem peněz,“ řekl viceprezident svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Související obsah


Pondělní tripartita by se měla zabývat kompenzací škod, které zaměstnavatelům kvůli koronaviru vzniknou.


"Budu vládní rezervu prostě chránit pro výdaje pro zdravotnictví, to znamená, nebudu akceptovat žádné nároky jiných resortů,“ dodala ministryně financí Alena Schillerová.


V úvahu podle vlády přicházejí i odklady splátek na úvěry a hypotéky.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz