Domácí

Za porušení zákazů v nouzovém stavu hrozí mimořádně tvrdé tresty

Za porušení zákazů v nouzovém stavu hrozí mimořádně tvrdé tresty
Zdroj: Getty Images

V České republice začal ve čtvrtek platit nouzový stav, který přinesl celou řadu omezení. Stát bude vyžadovat dodržování těchto požadavků velmi důsledně, porušení některých z nich bude dokonce považování za trestný čin. Nejvyšší státní zastupitelství varuje, že za spáchání trestného činu v době nouzového stavu hrozí vyšší trestní sazby.

Nouzový stav bude trvat třicet dní, počínaje 12. březnem. Některá opatření platí již od čtvrtka, další se přidají během následujících dní.

Pokud během tohoto výjimečného stavu dojde k porušení některého z vyhlášených nařízení, může být postih neobvykle tvrdý. Podle Nejvyššího státního zastupitelství je spáchání trestného činu v okamžiku vyhlášeného nouzového stavu okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby u řady trestných činů.

"Vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem a šířením onemocnění COVID-19 odůvodňuje užití obecné přitěžující okolnosti uvedené v § 42 trestního zákoníku," potvrdil JUDr. Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce.

  

Související obsah

Premiér Andrej Babiš vyhlásil například zákaz vycestovat z České republiky, i vstup cizinců k nám. Do karantény rovněž musejí všichni, kdo se vrací z tzv. rizikových oblastí. Sem patří Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Nizozemí, Belgie, Velká Británie, Dánsko, Francie.

Porušení karantény se bude trestat pokutou až do výše tří milionů korun. Kontroly probíhají namátkově, pomáhá při nich i policie. Stát má k dispozici údaje o všech lidech v povinné karanténě.

  

Zavřené pro veřejnost jsou tržnice, sportoviště, bazény, divadla, knihovny a další kulturní zařízení, restaurace musejí mít zavřeno mezi 20. a 6. hodinou. Zákaz platí také pro pořádání veřejných i soukromých akcí s účastí nad 30 lidí. Za porušení těchto nařízení hrozí přísné tresty.

K vyšší trestní sazbě se bude přihlížet i v případě běžné trestné činnosti. Mnohem tvrději tak bude v následujících v třicetidenním nouzovém stavu posuzován například zločin krádeže, zpronevěry, dpovodu, lichvy, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, a to i z pouhé nedbalosti, ale i za šíření poplašné zprávy

"Pokud se například pachatel dopustí za běžného stavu krádeže vloupáním do stánku s potravinami a odcizí zboží v hodnotě 500 Kč, hrozí mu trest odnětí svobody v sazbě až 2 roky. Pokud se obdobného jednání dopustí v současné době, tedy během vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu trest odnětí svobody v sazbě 2 léta až 8 let," uvedl příklad státní zástupce.

  

Související obsah

Jako trestný čin může být bráno také šíření koronaviru. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, na páteční tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš. Nejvyšší státní zastupitelství připomělo, že postihováno může být jak šíření nakažlivé lidské nemoci vědomé, tak šíření z nedbalosti.

"Nejvyšší státní zastupitelství apeluje na všechny osoby, aby nezneužívaly krizové situace, byly solidární a neztěžovaly boj celé společnosti a jednotlivých osob s onemocněním COVID-19," dodal Pavel Zeman

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz