Domácí

Ovlivní COVID-19 ještě víc studium? Přijímací zkoušky na SŠ se blíží

Ovlivní COVID-19 ještě víc studium? Přijímací zkoušky na SŠ se blíží
Zdroj: Mediafax

Vzhledem k šířícímu se koronaviru v České republice došlo tuto středu k uzavření základních, středních a vysokých škol, stejně jako odborných učilišť. Toto nařízení platí do odvolání. Nyní navíc vláda schválila nouzový stav. Vypadá to ale, že školy mohou zůstat uzavřeny i celý měsíc. Na začátku dubna začínají přijímací zkoušky na střední školy. Blíží se také státní maturity.

Pokud zůstanou školy uzavřeny celý měsíc, může se to dotknout především těch studentů, kteří se připravují ke svému dalšímu studiu na středních nebo vysokých školách. A těch, kteří své studium končí. To se týká poměrně velkého počtu dětí.

Až 175 tisíc studentů se letos chystá k maturitám nebo k přijímacím zkouškám na střední školy, uvádějí statistiky Cermatu. Termíny se ale blíží.

Související obsah

Nicméně ani Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ještě nerozhodlo o tom, zda se některé termíny budou posouvat, či nikoli. "Předpokládáme, že se k tomuto tématu vyjádříme v průběhu příštího týdne," uvedla Aneta Lednová, mluvčí MŠMT.

K maturitám letos půjde téměř 80 tisíc studentů. Začínají 8. dubna a trvají do 10. června. V tomto období by studenti měli být schopni zvládnout všechny písemné i ústní zkoušky. Dalších 95 tisíc dětí se bude hlásit na střední školy. Tyto zkoušky jsou ale už za měsíc, začínají 14. a 15 dubna na čtyřleté obory středních škol a poté 16. a 17. dubna na víceletá gymnázia.

Související obsah

Školy jsou uzavřené do odvolání. Někteří školáci si tak mohou udělat prázdniny. Například ale studenti vysokých škol čeká samostudium. Výuka na vysokých školách a univerzitách byla sice pozastavena, zkouškové období ale nikoli.

Například Masarykova univerzita na svých stránkách uvádí, že se ruší všechny formy kontaktní výuky a aktivity. "Toto omezení se ale netýká distanční výuky, e-lerningu, termínu odevzdání kvalifikačních prací a jiných studijních plnění," uvádí MUNI.

Univerzita Karlova přistoupila k podobným opatřením. Ruší se výuka, zkoušky nikoli. "Vykonávání individuálních zkoušek zůstává zachováno. Ruší se kolektivní formy kontrol studia, jako písemné testy apod., u kterých dochází ke kumulaci většího počtu studentů. Individuální zkoušky, jakož i státní zkoušky, však mohou i nadále pokračovat," informuje rektor univerzity Tomáš Zima.

Související obsah

Vysoké školy se snaží, aby dopad na jejich studenty byl co nejmenší. Zatím tedy nedochází k rušení státních závěrečných zkoušek na vysokých školách. Zavřeny jsou také studovny a knihovny. Instituce proto vybízejí ke studiu z domova s možností elektronických výpůjček. Apelují také na své studenty, aby nezůstávali na kolejích.

"Přistoupili jsme ke zrušení výuky. Důležité ovšem je, abyste se v době, kdy výuka nebude probíhat (respektive bude probíhat distančně), v maximální možné míře rovněž vydali domů a nezůstávali na kolejích!," informoval rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz