Koronavirus

Česko až na výjimky zakazuje cestování. Úřady hlásí 141 nakažených

Vláda přijala nová opatření s cílem zabránit šíření koronaviru. Platí povinná karanténa pro občany vracející se do země ze všech 15 rizikových zemí. Premiér Babiš ujistil občany, že opatření se nebude dotýkat obchodů. Nedělejte si zásoby, je to zbytečné, řekl. WHO prohlásilo, že epicentrem koronaviru už není Asie, ale Evropa.

+ + + NOVÁ OPATŘENÍ + + +

+ Nově se od nedělní půlnoci zakazuje vstup pro všechny cizince na území ČR

+ Stejně tak se zakazuje vycestovat Čechům i zde žijícím rezidentům z území ČR

+ Češi pracující do 100 km od hranice vzdušnou čarou budou mít výjimku

+ S okamžitou platností se nařizuje povinná karanténa pro vracející se ze všech 15 rizikových zemí (Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Nizozemí, Belgie, Velká Británie, Dánsko, Francie)

+ Šíření koronaviru je nově trestný čin

+ Od sobotního rána se zakazuje prodej v tržnicích a trzích

+ Zakazují se návštěvy ve věznicích a detenčních zařízeních (od páteční půlnoci)

+ Od sobotního rána se zakazuje vstup do všech bazénů, infocenter, vnitřních i venkovních sportovišť včetně lyžařských areálů s kapacitou nad 30 osob

+ Povoluje se jízda kamionů v neděli

+ Od pondělí se zakazuje činnost denních stacionářů

+ + + OPATŘENÍ VYHLÁŠENÁ VČERA + + +

+ Od 6:00 jsou zavřené všechny stravovací podniky v obchodních centrech s plochou nad 5000 m2

+ Od 6:00 je zakázán vstup do bazénů, sportovišť, knihoven, zábavních center aj.

+ V době mezi 20:00 a 6:00 musí být stravovací podniky zavřené pro veřejnost

+ Policie bude dohlížet na dodržování karantény, "hříšníkům" hrozí až 3milionová sankce

+ Nouzový stav platí od 12. března na 30 dnů


Ministerstvo zdravotnictví v pátek vpodvečer informovalo, že počet nakažených v Česku stoupl na 141, hygienici nařídili karanténu 1646 lidem.

Bezpečnostní rada státu se v pátek ráno znovu sešla k jednání. Premiér Andrej Babiš představil nová opatření. Nejprve ujistil veřejnost, že se zákazy nedotknou obchodů s potravinami. "Není třeba dělat nápor v obchodech. Zbytečně to pouze zatěžuje zaměstnance obchodů. Zásobování a prodej bude fungovat dál," řekl Babiš.

 

V Asii se situace zlepšuje, nakažení se uzdravují. To platí pro Čínu i Japonsko. Zlepšení zaznamenali také odborníci v Jižní Koreji.

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky

S platností od pátečního dne lidé již nenavštíví žádné hudební, divadelní, filmové nebo sportovní akce. Zákaz se týká i výstav, poutí a trhů, postihl všechna místa, kde se pohybuje více než 30 lidí najednou. Od pátku také platí povinnost pro majitele stravovacích podniků. Ti nově musí svou provozovnu zavřít v čase 20:00 až 6:00.

Související obsah

Od pátečních 6:00 jsou uzavřeny veškeré restaurace a stravovací provozovny v nákupních centrech s plochou nad 5000 metrů čtverečních. Od šesti hodin ráno také platí zákaz vstupu na uzavřená sportoviště a bazény, wellness zařízení, knihovny a zábavní centra.

Provozovatelé restauračních podniků se bojí o svou budoucnost. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Vláda Čechům zakázala vycestovat do jakékoli z rizikových oblastí, do kterých patří Itálie, Rakousko, Německo, Čína, Írán, Jižní Korea, Španělsko, Francie, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemí, Belgie, Dánsko a Velká Británie. "Porušení zákona v krizovém režimu je trestný čin," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

Výjimku k vycestování dostanou řidiči kamionů, vlakové čety a posádky letadel, ti k tomuto účelu dostanou od ministerstva vnitra speciální povolení k překročení hranice. Čechům v zahraničí vláda umožní návrat do země, budou však muset do okamžité preventivní karantény. Cizinci, kteří přicházejí z některé z rizikových oblastí, do Česka nesmí vstoupit. Výjimka platí pouze pro ty občany cizích států, kteří mají na území Česka dlouhodobý pobyt.

Související obsah

Plánuje vláda další zpřísnění bezpečnostních opatření? Více v záznamu přímého přenosu s premiérem Andrejem Babišem:

Na hranicích s Rakouskem a Německem bude otevřeno 11 vybraných přechodů, kde bude možné hranici překročit. Do hlídání hraničních přechodů se zapojí i armáda. Policisté budou také kontrolovat lidi, kteří byli umístěni do izolace, jestli dodržují karanténu. V případě jejího porušení hrozí pokuta až 3 miliony korun.

Na hraniční přechody byli nasazeni vojáci a policisté, více v reportáži TV NOVA:

 

Proč policisté neevidují cestující do České republiky a jak zakročit proti některým nepoctivým občanům?

Na slovenských hranicích se dnes tvořily dlouhé kolony, podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Koronavirus se rozšířil už do 127 zemí světa. Počet obětí se blíží hranici 5 tisíc. Nákazou onemocněla také manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua Sophie. Premiérův mluvčí o tom ve čtvrtek informoval na twitteru. Trudeauův stav je prý dobrý a nemá žádné příznaky nemoci, zůstane však v preventivní 14denní karanténě.

Související obsah

Další země se rozhodly uzavřít školy, k opatření se přidalo Portugalsko, kde opatření bude trvat nejméně do 9. dubna.

Lékaři krok za krokem radí, co dělat, pokud máte příznaky koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz