Koronavirus

V Česku začne platit zákaz vycházení bez roušky, obchody budou mít vyhrazené hodiny pro důchodce

V Česku začne platit zákaz vycházení bez roušky, obchody budou mít vyhrazené hodiny pro důchodce
Zdroj: Profimedia

Do České republiky se v noci na středu dostala zásoba rychlotestů na koronavirus. Policie v Ústeckém kraji zabavila statisíce roušek. Počet nakažených v Česku od středečního rána stoupl o 58.

Hlavní události

- podle Andreje Babiše je v Česku aktuálně 522 nakažených koronavirem. Padesátka jich je hospitalizovaná v nemocnicích, z toho pět je ve vážném stavu

- V celé České republice začne od půlnoci platit zákaz vycházení bez ochrany dýchacích cest

- Vláda zakázala v maloobchodních prodejnách nakupovat mezi 10:00 a 12:00 komukoliv jinému než lidem starším 65 let

- Itálie zaznamenala nejvyšší mezidenní nárůst obětí koronaviru, za posledních 24 hodin to bylo 475 lidí, celkem zemřelo v zemi již 2978 lidí

- Pražští hasiči evidují 5 nakažených koronavirem

- Babiš požádal české firmy, aby kvůli koronaviru nepropouštěly své zaměstnance, přislíbil jim dotace

- O víkendu by mohlo podle premiéra Babiše dorazit z Číny až 30 milionů roušek a 1,1 milionů respirátorů

- Do České republiky dnes přiletěl armádní speciál se 150 tisíci rychlotesty, s rozvozem pomáhají policejní vrtulníky

- Automobilka BMW zastavuje výrobu ve všech továrnách

- V proslulém Las Vegas se uzavřou kvůli šíření koronaviru všechny herny a kasina

- Počet nemocných se na celém světě vyšplhal na více než 204 tisíc. Plně se zotavilo bezmála 83 tisíc lidí, více než osm tisíc nakažených zemřelo

Na mimořádném briefingu hasičů epidemiolog Roman Prymula uvedl, že do čtvrtka zmapují, jaké profese potřebují jaké ochranné potřeby, aby se distribuovaly co nejvhodnějším způsobem. K distribuci poslouží mj. i mezisklad nabídnutý Policií ČR, který umožní lepší distribuci na Moravu.

V ČR jsou již nové rychlejší testy, podle Prymuly je jimi možné testovat nejen odběrem krve ze žíly, ale i z kapiláry z prstu. Asi milion dalších testů dorazí kolem 25. března.

Na cestě do Česka jsou také další respirátory a roušky, k dispozici by snad měly být koncem příštího týdne. Do té doby je třeba spoléhat se i na provizorní pomůcky, jako doma šité roušky. Vedle této ochrany je třeba dbát také na dezinfekci povrchů, ta byla ve středu nařízena především obchodům. Virus dokáže přežít až 48 hodin na plastových površích, kovové jsou na tom lépe, i zde jde ale o hodiny.

"Vylučování viru je dlouhodobé," varoval Roman Prymula. I u uzdravených je proto nařízena po vyléčení čtrnáctidenní karanténa a provádí se dodatečný třetí test.


Vzhledem k inkubační době nemoci Prymula počítá i s případným prodloužením nouzového stavu, hovořil zhruba o měsíci.

Zákaz vycházení bez ochrany dýchacích cest začne v Česku platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. "Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od dnešní půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos. Zvládneme to!" uvedl dnes v poledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na svém twitteru.

Více k novému opatření týkajícího se nošení ochrany dýchacích cest na veřejnosti na se dozvíte v tomto videu:

Ochranou dýchacích cest se nemyslí jen roušky a respirátory, ale třeba i šátek, šál nebo kapesník, upřesnil premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda také dnes oznámila, že zakázala v maloobchodních prodejnách nakupovat mezi 10:00 a 12:00 komukoliv jinému než lidem starším 65 let. V tuto dobu kromě seniorů budou v prodejně moci být jen zaměstnanci. Poslechněte si Babišovo prohlášení:

Přímá podpora pro podnikatele by měla být 100 miliard korun a dále záruky ve výši 900 miliard korun. Oznámil do dnes premiér Babiš a ministr Karel Havlíček (za ANO).

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula srovnal schopnost viru přežít na různých površích. "Ve formě aerosolu přežívá virus asi tři hodiny. Některé kovy virus znehybňují. Na mědi se udrží jen osm hodin, na příborech a nerezové oceli je to 24 hodin. Nejhorší jsou plasty, tam je doba až 48 hodin. Na papíru se udrží zhruba 24 hodin,“ řekl.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření týkající se lázní a rehabilitačních center. Od zítřka mají zakázáno přijímat nové pacienty.

Český armádní speciál se v noci na středu vrátil z Číny se 150 tisíci rychlotesty na koronavirus. Ty se přes sklady Správy státních hmotných rezerv rozdělí do celého Česka. “Zkontrolováno a naloženo! Ihned odvážíme k další distribuci tak, kde je rychlotestů na koronavir třeba,“ uvedla česká armáda ve středu ráno.

Z ruzyňského letiště začaly zásoby rozvážet dva policejní vrtulníky. Tyto várky jsou určené pro zdravotníky a pro moravské policisty a hasiče. "Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin," doplnila policie.

Známý cinkot výherních automatů utichl. V Las Vegas jsou od středy z důvodu postupujícího šíření koronaviru uzavřeny veškeré herny, informovala agentura AP. O razantním kroku, který pouštní město zažilo naposledy v roce 1963 při pohřbu prezidenta Kennedyho, rozhodl guvernér Nevady Steve Sisolak. "Umírají lidé. Každý den, kdy je otevřeno, může zbytečně umřít tucet lidí," vysvětlil na tiskové konferenci Sisolak své rozhodnutí.

V uzavřené oblasti na Olomoucku, kde uvízli obyvatelé Litovle, Uničova, Červenky a dalších vesnic, zatím žádní nakažení nepřibyli, v Kynicích na Havlíčkobrodsku, které jsou také uzavřeny, přibyli dva lidé infikovaní koronavirem.

Související obsah

Policisté v úterý zabavili v Ústeckém kraji více než 700 tisíc roušek a respirátorů. "Firma je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Firma měla za roušku chtít 31 korun. Podle všeho se jednalo o jednorázové roušky, které běžně stojí 50 haléřů za kus. Majitele roušek ale vláda odškodní, zaplatí mu "obvyklou cenu". Roušky a respirátory si rozdělí ministerstvo vnitra a Ústecký kraj. Více v reportáži Jaromíra Pavlíka:

  

Ošetřovné při péči o dítě do deseti let bude možné čerpat po celou dobu nákazy, uvedl v úterý Babiš. Ministr zdravotnictví Vojtěch neodvolá ředitele Bulovky, uvedl pro Českou televizi. Odvolání požadoval Babiš.

Záznam tiskové konference po středečním mimořádném jednání vlády:


 

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz