Domácí

Češky popsaly boj s virem i úřady: Test nemám, tak prý nakažená nejsem

Dvě Češky se prostřednictvím videa rozhodly popsat svůj boj s koronavirem. Zatímco Eva má podle svých slov nákazu potvrzenou hygienou, Petra na testy čeká. Není proto vedena jako infikovaná, přestože s Evou sdílí byt a má příznaky nemoci. Dívky také vyzvaly, aby lidé co nejvíce chránili sebe i ostatní.

Na sociálních sítích se začalo šířit video nazvané "Jak jsme přišly ke koronaviru a jak to zvládáme". Přesně to v něm dvě na první pohled nemocné Češky popisují. Příznaky se měly jako první objevit u Evy, která prý ihned kontaktovala svou praktickou lékařku. Ta ji odkázala na linku 112, odkud zase na hygienickou stanici.

"Ta je totálně zahlcená, takže dovolat se mi trvalo čtyři a půl hodiny. Řekli mi, že pokud jsem nebyla v zahraničí a nepřišla do kontaktu s nakaženou osobou, nemám nárok na testy a mám jít za svou praktickou lékařkou," uvedla Eva s tím, že ji doktorka ošetřila osobně v ordinaci a údajně sdělila, že má jen chřipku.

Evě ale prý bylo čím dál tím hůř, proto v sobotu večer odjela na pohotovost do pražské motolské nemocnice. "Paní doktorka mě hrozně seřvala, jak můžu být tak nezodpovědná, že mám nejspíš koronavirus a právě jsem ji nakazila, což mi bylo hrozně líto, ale měla jsem za to, že mám jen chřipku," doplnila dívka.

Související obsah

O den později prý přišly výsledky od hygieniků - Eva měla pozitivní test na koronavirus. To už měly potíže začít i u Petry, která s ní bydlí. "Z hygieny mi volali den poté, co měla Evča pozitivní test. Řekli mi, že nejsem infikovaná, dokud mi neudělají testy. (...) Těch případů je ale tak moc, že se na mě prý dostane za týden," uvedla Petra.

Problém teď podle ní spočívá v tom, že dokud není potvrzeno, že je nakažená, nemohou se na to při žádosti o test na koronavirus odvolávat ani lidé, se kterými přišla do kontaktu. "Takže jsme chtěly upozornit, že se sice mluví o 400 nakažených, ale já jsem nahlášená od soboty a pořád mě nevedou jako infikovanou. (...) Takových lidí může být spoustu," dodala Petra.

Hygienici prý oběma dívkám doporučili brát paralen na snížení horečky a především dva týdny klidu. "Když se budeme dusit, když tady budeme skoro umírat, můžeme si prý zavolat záchranku," doplnila Petra s tím, že nemoc zvládají jen stěží.

Související obsah

"Začalo to zhoršeným dýcháním, pak se přidaly horečky, které kolísají mezi 38 a 39, když si vezmu paralen, tak 37. Bolí mě hrozně zuby, oči, celé tělo. (...) Nejhorší je asi ta bolest hlavy a ty plíce, člověk nemůže vůbec nic. Pořád to graduje, přidávají se další příznaky," sdělila Petra.

Dívky také vyzvaly, aby si lidé dělali zásoby takových potravin, které vyžadují minimální přípravu. "Vůbec nás nenapadlo, že nás ta nemoc skolí, takže máme suroviny, které se musí vařit. (...) Nemáme ale sílu skoro ani na to si ohřát polívku. (...) Je to fakt masakr. Nedokážu si představit, co to musí udělat se staršími a nemocnými," popsala Petra.

Související obsah

Na závěr studentky vybídly všechny obyvatele Česka, aby nosili roušky, myli si ruce a i jinak chránili sebe a ostatní, s nimiž přijdou do kontaktu. "Možná si říkáte, že jsme mladé, tak to zvládnem. Jo, zvládnem, ale je to dost utrpení. Něco takového jsem nezažila. (...) Tak nebuďte sobečtí a noste roušky," prohlásila Eva. "Chovejte se tak, jako byste tu nemoc měli," uzavřela Petra.

Na celé video se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz