Rozhovor

Šmucler: Nikdo z krizového štábu s námi nemluví. Nevíme, na čem jsme

Se zoufalým nedostatkem ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru se potýkají jak nemocnice, tak lékaři. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se ze všech sil snaží zdravotní pomůcky zajistit. Jak vypadá situace nejen kolem respirátorů, se dozvíte v rozhovoru.

Někteří lékaři stále pracují bez respirátorů. Stát totiž už dřív zakázal nákupy těchto pomůcek, a proto jich je nyní nedostatek. Nemocnice dokonce vyzývají obyvatele, aby přinášeli alespoň podomácku vyrobené látkové roušky, které by nosili jejich lékaři a sestry.

"Zdravotnictví se musí připravit na příští týden, kdy by z Asie měly roušky a respirátory dorazit,“ doufá Roman Šmucler. V České republice se mimo jiné zvýšil zájem o testování populace na nákazu Covid-19.

Na koronavirus se mohou nechat lidé testovat i bez příkazu z oficiálních míst. Zájemci bez doporučení hygienika by ale měli vyčkat. Testovací sady lékaři potřebují hlavně pro lidi s příznaky.

Související obsah

"Nechoďte na testování. V tuto chvíli jsme schopní testovat dva tisíce lidí v České republice. Laboratoře mají několik dní zpoždění. Snad uvolní ministerstvo, aby vzorky testovala Akademie věd, i když k tomu nemají deset razítek. Jestli se to stane, kapacita se zvětší,“ apeluje na lidi prezident České stomatologické komory.

Celý rozhovor o aktuální situaci ve zdravotnictví s lékařem Romanem Šmuclerem najdete pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz