Domácí

Láska vs. koronavirus: Vláda zakázala svatby! Existuje jediná výjimka

Láska vs. koronavirus: Vláda zakázala svatby! Existuje jediná výjimka
Zdroj: Getty Images

Snoubenci, kteří chystali svatbu v březnu, mají smůlu. Vláda totiž udělila výjimku jen pro pohřby, jiné obřady se tak konat nemohou. Ještě před několika dny to přitom vypadalo, že malé svatby budou moci proběhnout. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvají.

Má to být ten nejkrásnější den v životě. (Především) nevěsty svatbu chystají i jeden rok dopředu, aby všechno proběhlo podle jejich představ. A tak se nikdo nemůže divit, že jsou naštvané, když jim jejich vysněný den zkazí epidemie koronaviru a s ním spojená mimořádná opatření.

Mnoho z těch, které mají mít svatbu v následujících týdnech či měsících, teď řeší, zda se vůbec obřad uskuteční. Podle rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob mají výjimku pouze pohřby. Uzavření sňatku tak nebude zřejmě nějakou dobu možné a matriky ani nemohou oddávat.

"Sňatečné obřady po dobu trvání zákazu volného pohybu nelze konat, neboť na ně nedopadá žádná z výjimek zákazu volného pohybu osob vymezená v usnesení vlády č. 215 z 15. března 2020. Uzavření manželství nelze považovat za neodkladnou úřední záležitost," citoval pokyny ministerstva vnitra portál ceska-justice.cz.

Související obsah

Ještě minulý týden tomu přitom bylo jinak. "V současné chvíli oddávání probíhá a svatby se neruší. Nicméně snoubenci musí také respektovat vyhlášený nouzový stav," informovala třeba matrika Prahy 8. V té době bylo možné se vzít, pokud měli snoubenci do 30 hostů. Nyní nelze ani to.

Jedinou výjimkou je podle odborníků situace, kdy se jeden ze snoubenců ocitne v ohrožení života. "Je-li život snoubence přímo ohrožen, může sňatečný obřad provést každý orgán podle § 658, popřípadě jiný úřad stanovený jiným právním předpisem, a to na kterémkoli místě; to platí obdobně i pro církevní sňatek," píše se v občanském zákoníku.

Související obsah

Desítky snoubenců teď proto řeší, zda svatbu úplně zrušit, přesunout na jiný termín, nebo, v případě, že mají sňatek až později, počkat, jak se situace vyvine. Podobný problém mají i ti, kteří se měli brát v zahraničí. Zatím ale není jasné, jak dlouho nouzový stav a zákaz oddávání potrvá.

Podívejte se na reportáž TV Nova o současné situaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz