Koronavirus

Lidé už nemohou žádat o odškodné za krizová opatření, potvrdil Prymula

Lidé už nemohou žádat o odškodné za krizová opatření, potvrdil Prymula
Zdroj: TV Nova

Klíčová nařízení týkající se nouzového stavu má nově na starost ministerstvo zdravotnictví. Dosud přitom opatření vydávala vláda s odvoláním na krizový zákon. Ministerstvo se ale opírá o úplně jiné zákony a podle některých právníků může jít o pokus vlády zbavit se odpovědnosti za náhradu škody v době krize. Šéf krizového štábu Roman Prymula tento pohled potvrdil.

Vláda v pondělí prodloužila mimořádná opatření týkající se omezeného pohybu na veřejnosti nebo zavřených obchodů. Platit mají podle nových nařízení do 1. dubna. Ty ale tentokrát nevyhlásila podle krizového zákona vláda, ale ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

Podle některých právníků to může znamenat, že firmy i běžní občané přijdou o automatický nárok na náhradu škod. Podle krizového zákona totiž vzniká státu povinnost uhradit škody, které vznikly v důsledku krizových opatření. Fyzické i právnické osoby mají na žádost o odškodné šest měsíců.

Stát by tak musel například majiteli restaurace nahradit ušlý zisk. Jenže zákon o ochraně veřejného zdraví, na které se odvolává ministerstvo v novém nařízení platícím od 24. března, hovoří jinak. Vláda navíc podle zveřejněného dokumentu pouze vzala nařízení ministerstva "na vědomí".

Šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula ve středu večer pro TV Prima potvrdil, že lidé už nebudou mít možnost žádat o náhradu škod, které jim způsobí opatření vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem. Zároveň se omluvil za to, jak byla veřejnost o novém opatření informována.

Související obsah

"Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví není krizové opatření. Lidé tak nebudou mít jednoznačný instrument, jak o škodu žádat," prohlásil už předtím pro portál irozhlas.cz advokát Tomáš Sokol, podle kterého nebudou lidé moci žádat kompenzaci ani podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou kvůli nesprávnému úřednímu postupu.

Stejný názor má i odborník na ústavní právo Jan Kysela. "Vláda si v první chvíli myslela, že je pro ni výhodnější režim krizového zákona, ale zřejmě si uvědomila, že by krizový zákon mohl být spojen s neomezenými náhradami škod. Zvážila tak zřejmě postup v gesci ministerstva zdravotnictví," sdělil pro Deník N.

"V případě mimořádných opatření vydaných podle zákona o ochraně veřejného zdraví, jsou-li vydána v souladu se zákonem a v jeho mezích, nárok na náhradu škody nevzniká, a pokud ano, pak jen v omezeném rozsahu," uvedla zase ve svém článku pro Advokátní deník právnička Jitka Hořinová.

Související obsah

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si to ale nemyslí. "Důvody podle mě nejsou podstatné. Zásadní je, že nouzový stav vyhlásil v obou případech stát. Proč tak činí různými nástroji, nevím, ale po rychlé konzultaci se dvěma soudci na svém pohledu na věc trvám," napsala na twitter.

Ministryně financí Alena Schillerová zase na ČT prohlásila, že výklad obou zákonů je stejný - vláda prý nikomu majetek nezabrala, nemá tak nikdo na kompenzaci nárok.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ani premiér Andrej Babiš se k problému zatím nevyjádřili. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka přišel s tím, aby byla opatření vydávána na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek.

Odškodnění teď podle právníků bude možné žádat pouze do lhůty deseti dnů. V případě škod vzniklých od vyhlášení mimořádných opatření do 23. března mohou být nároky uplatňovány stále podle krizového zákona.

Předseda ODS Petr Fiala už na twitteru napsal, že bude po premiérovi požadovat nápravu. "Podnikatelé za současnou situaci nemohou, vláda s nimi nemůže takto 'zametat'," prohlásil Fiala. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je kvůli tomu připraven svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.


Podívejte se na souhrn opatření, které vláda dosud vydala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz