Zajímavosti

Dezinfekce, voda, mýdlo. Proč tak dobře zabírají na (korona)viry!

Dezinfekce, voda, mýdlo. Proč tak dobře zabírají na (korona)viry!
Zdroj: Thinkstockphotos

Velmi účinnou zbraní proti koronaviru je obyčejné mýdlo v kombinaci s teplou vodou, případně dezinfekce. A nejen proti němu - dodržování hygienických návyků likviduje i jiné viry či bakterie. Proč tomu tak je?

Nejméně dvacet vteřin, nezapomenout na žádný kousek kůže. Mytí rukou je v době epidemie koronaviru nesmírně důležité. A politici a lékaři význam očistných rituálů rozhodně nezdůrazňují jen tak.

Protože i tenhle na první pohled obyčejný úkon vám může před nebezpečnou nákazou, která straší celý svět, ochránit. Proč tomu tak je, vysvětluje v článku americká CNN.

Pod mikroskopem vypadají koronaviry jako by byly pokryté hroty, takže to budí dojem, že nosí korunu. Odtud koneckonců pochází i jejich název.

Související obsah

Pod touto "korunou" je vnější vrstva složená z lipidů neboli tuků. Můžete si ji představit třeba jako nádobku, do níž se ukládá máslo.


"Když se ji pokusíte umýt jen vodou, tak to máslo na stěnách zůstane. Na rozpuštění mastnoty potřebujete mýdlo nebo alkohol. A stejně to funguje i na tukový obal viru," objasňuje vedoucí dětského infekčního oddělení nemocnice v Pittsburghu John Williams.

A ve chvíli, kdy (korona)virus o tuhle "kůži" přijde, tak se v podstatě vypne a ztratí schopnost vstoupit do lidských buněk. A mýdlo něco takového dokáže díky unikátnímu tvaru a vlastnostem svých molekul.

Související obsah

Ty zjednodušeně řečeno vypadají jako spermie - s hlavičkou i ocáskem. A zatímco hlavičku to "přitahuje" k vodě, druhý konec molekul mýdla naopak preferuje olej a tuk. Proto to ocásek táhne k tukovému obalu viru, který rozruší. Skoro jako když vezmete páčidlo a vrazíte ho mezi dva kusy dřeva.

A ve chvíli, kdy mýdlo takhle ochranný obal koronaviru "vypáčí", její vnitřnosti se vylijí do vody s mýdlem a virus či bakterie hynou.

Voda a drhnutí tomuto procesu pomáhají, protože snižují schopnost virů a bakterií udržet se na površích, v tomto případě na kůži. A dvacet vteřin je adekvátní doba, abyste ruce pořádně promnuli ze všech možných úhlů. A závěrečný oplach pak všechny poškozené a uvolněné "breberky" spláchne pryč.

Související obsah

Teplá voda je přitom účinnější než studená, protože vytváří mýdlové bubliny rychleji. Pozabíjet nežádoucí "pasažéry" na kůži dokáže i alkoholová dezinfekce (alespoň šedesátiprocentní), ale je potřeba ji dostat do přímého kontaktu s viry a bakteriemi.

Oproti mýdlové vodě má alkohol tu nevýhodu, že mikroorganismy sice pozabíjí, ale neodplaví je pryč, takže zůstanou, kde jsou.

Návod, jak si správně mýt ruce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz