Domácí

Lék zabral, muže odpojili od mimotělního oběhu. Na přístrojích je dál

Stav pacienta s koronavirem, o kterého se starají lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, se výrazně zlepšil. Zdravotníci ho po čtvrté dávce experimentálního léku remdesiviru mohli odpojit od mimotělního oběhu. Nadále ale zůstává ve vážném stavu, čeká ho ještě dalších šest dávek přípravku.

"Na pacientovi pracujeme velmi intenzivně, od přístroje ECMO (mimotělní oběh) jsme ho začali odvykat už na začátku tohoto týdne. Na remdesivir jsme čekali sedm dní, což je v takovéto situaci hrozně dlouho. Až další dny ukáží, nakolik urychlí stonání či rekonvalescenci," popsal v pátek po poledni na tiskové konferenci mužův ošetřující lékař Martin Balík.

Doplnil, že zdravotníci po přepojení nemocného na přístroj, který za něj dýchá, také přistupují k pomalému odvykání. "Spěcháme, nemůžeme otálet, příští dva až tři dny budou zásadní," doplnil Balík.

Léčba remdesivirem nicméně potrvá déle, ještě dalších šest dní - tempem jedné dávky léku za 24 hodin. Při hodnocení účinnosti experimentálního přípravku je Balík zdrženlivý. "Zatím nevíme, zda je rendesivir tou klíčovou substancí, nicméně můlžeme říct, že se po jeho podání pacientovi nepřitížilo," vysvětlil Balík, který je vedoucím lékařem intenzivní péče nemocnice.

"Pacientův stav se zlepšil a lékaři ho odpojili od mimotělního oběhu,“ uvedla na dotaz TN.cz v pátek dopoledne mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková.

Související obsah

Zpráva o tom, že se stav taxikáře po podání remdesiviru zlepšil, potěšila i premiéra Andreje Babiše.

"Úžasná zpráva. Remdesivir zabral! Stav pacienta ve VFN, který tři dny lék dostává, se výrazně zlepšil. Mohl být odpojen od mimotělního oběhu," napsal předseda vlády na twitteru.

Že experimentální lék zabírá, bylo jasné už ve čtvrtek, kdy došlo k prvnímu zlepšení mužova zdravotního stavu. Brněnská fakultní nemocnice U svaté Anny naopak musela ve čtvrtek večer na ECMO jednoho pacienta s Covid-19 připojit.

Podívejte se na záznam z tiskové konference Všeobecné fakuktní nemocnice v Praze:


Na úplný účinek Remdesiviru si musíme počkat, říká Adam Vojtěch:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz