Koronavirus

Pandemie ovlivní i hypotéky! Ceny nemovitostí klesnou až o 15 procent

Až o 15 procent podle odborníků klesnou ceny nemovitostí. A pandemie se dotkne také hypoték. Řada lidí teď nebude mít na splácení a byty nebo domy bude muset prodat. Jenže trh bude přeplněný a o nemovitosti tak nebude velký zájem. Problémy by mohli mít i noví žadatelé o hypotéky.

Řada Čechů touží žít ve vlastním, v současné době to ale může být daleko větší problém než dřív. Většina bank už nepůjčuje tolik peněz jako před koronavirem, strop bývá na 80 procentech ceny nemovitosti.

"Banky očekávají, že někteří klienti se dostanou do problémů se splácením, a tudíž oni budou držet, nebo zvedat rizikovou marži na hypotečních úvěrech," myslí si ředitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák.

V Česku má hypotéku zhruba milion lidí. Banky se dohodly, že těm postiženým dopadem koronaviru odloží splátky hypoték na tři měsíce. "Je však velkou otázkou, co bude po třech měsících, protože celá řada lidí bude i dál bez příjmů," obává se ekonom Štěpán Křeček.

"K doložení žádosti budeme od klientů požadovat popis toho, jak konkrétně probíhající pandemie zhoršila jejich schopnost splácet. Musíme eliminovat riziko zneužití odkladu," prohlásil generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.

Související obsah

Podle odhadů ekonomů se řada lidí v současné době pokusí byty anebo domy prodat. Realitní ale předpokládají, že v dubnu se budou nemovitosti prodávat ještě za stávající vysoké ceny, během následujících tří měsíců ale klesnou až o 15 procent.

"Lidé, kteří mají dostatečně velké úspory, mohou využít toto období k investicím s výraznými slevami. A jakmile se ekonomika obnoví, tak pak pravděpodobně výrazně vydělají," sdělil Křeček. Například na bytu, který v současné době stojí pět milionů, se tak bude dát ušetřit i několik set tisíc.

Jak se bude situace vyvíjet dále? A budou tři měsíce odpuštění splátek stačit? V Televizních novinách odpovídal ekonom Lukáš Kovanda:

 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz