Koronavirus

Můžu mít koronavirus? Teď to lze ověřit i on-line testem

Můžu mít koronavirus? Teď to lze ověřit i on-line testem
Zdroj: Profimedia

Vyznat se v tom, jestli mé zdravotní obtíže mohou být symptomem onemocnění Covid-19, je pro mnoho lidí složité. Kromě linek hygienických stanic či speciální linky 1212 by jim v tom měl pomoci i on-line test, který vznikl ve spolupráci několika firem a ministerstva průmyslu a obchodu.

Test je dostupný na internetové adrese koronavirustest.online. Objevit by se měl ale i v jednom českém vyhledávači a v aplikaci Záchranka. Je samozřejmě dostupný zcela zdarma.

"Je to dobrý nástroj pro všechny, kteří se potřebují zorientovat v informačním balastu kolem Covid-19. Nemůže nahradit diagnostiku lékařem, ale pomůže, aby k lékařům doputovaly jen relevantnější dotazy od pacientů," uvedl v tiskové zprávě autorů testu Jan Slavík z informační linky 1212.

Test vyvinuli poskytovatel životního pojištění Mutumutu a technologická společnost CreativeDock. Podporu poskytly ministerstvo průmyslu a obchodu a linka 1212. Test podle autorů vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace.

Když jej spustíte, zeptá se vás, jestli netrpíte konkrétními symptomy, které by mohly nákazu koronavirem prozrazovat. K dispozici jsou i upřednostňující informace, například, že jako zrychlené je dýchání je bráno tehdy, když "rychlost vašeho dechu je více než 20 dechů za minutu".

Související obsah

 

Pokud test v některé fázi vyhodnotí, že trpíte velmi závažnými symptomy, okamžitě vás vyzve, abyste zavolali záchranku. V případě, že netrpíte symptomy onemocnění, ale hrozí, že jste byli vystaveni riziku nákazy, vás na to upozorní, doporučí vám kontaktovat lékaře a dodržovat karanténu. Pokud u vás je riziko nákazy minimální, vyzve vás jen k dodržování běžných preventivních opatření.

Test ale v žádném případě nemůže nahradit diagnózu lékařem či přímo testování na koronavirus. Lidem má primárně pomoci se zorientovat ve změti informací, které nyní k nákaze všude jsou.
 

Co dělat, když mám příznaky? Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz