Koronavirus

"Nemáme na nájem. Bojím se, že dítě skončí v kojeňáku," píše Lenka

"Nemáme na nájem. Bojím se, že dítě skončí v kojeňáku," píše Lenka
Zdroj: Getty Images

Kvůli současným nařízením a restrikcím se čím dál více lidí, včetně rodin s dětmi, bojí, že nebudou mít dostatek peněz, aby zaplatili nájem nebo uživili svou rodinu. Někteří jsou nezaměstnaní nebo přišli o práci. Redakce TN.cz připravila přehled toho, oč můžete žádat.

Mnoho rodin se vzhledem k současné situaci může dostat do finančních problémů a přijít o své domovy. Stačí, aby jeden ze členů přišel o svůj pravidelný příjem. Z mateřské nebo z rodičovského příspvěku potřeby domácnosti není možné zaplatit. Obavy rodin se proto stupňují.

Lidé se tak čím dál častěji ptají, z čeho mají zaplatit nájem a další poplatky. Bojí se, aby nepřišli o střechu nad hlavou a se svými dětmi neskončili na ulici. "Přítel dělá pod agenturou. Ti prý nemají nárok na peníze, když jsou doma bez práce kvůli epidemii. Já jsem doma na mateřské a z té nájem nezaplatím ani z poloviny. Co máme dělat, kam se obrátit? Přece kvůli koronaviru neskončíme na ulici a dítě v kojeňáku?“ píše jedna z divaček TV Nova. Lidí v podobné zoufalé situaci přibývá.

Související obsah

Pokud jste se i vy ocitli ve finančí nouzi a nevíte, na koho se obrátit, připravili jsme pro vás stručný přehled. O finanční dávky můžete žádat Úřad práce, potažmo Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde také najdete potřebné formuláře. MPSV poskytuje okamžitou pomoc nebo pravidelnou výpomoc. Na jaký příspěvek máte nárok, se dočtete v našem přehledu.

Okamžitá pomoc

Pokud jste se ocitli náhle bez příjmů, je pro vás určena okamžitá pomoc. A to i když ošetřujete člena rodiny nebo jste museli zůstat doma s dítětem – v tom případě máte nárok i na ošetřovné (více o ošetřovném naleznete v článku zde).

Související obsah

Úřady budou posuzovat příjmy rodiny a sociální a majetkovou situaci domácnosti. U okamžité výpomoci žádejte o konkrétní částku, kterou budete moci doložit – ta se může vztahovat na jídlo, nájem, léky a další.

Pravidelná výpomoc

Pokud vám poklesnul příjem, požádejte o opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi. Jedná se o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Související obsah


Příspěvek na živobytí je určen na úhradu osobních potřeb, tedy na jídlo, oblečení nebo základní hygienické potřeby. Opět se posuzuje sociální a majetková situace rodiny a také to, zda si rodina nemůže zvýšit příjem vlastním přičiněním.

Se zaplacením nájmu vám pomůže doplatek na bydlení. Úřad práce uvádí, že podmínkou pro přiznání této dávky je nárok na příspěvek na živobytí. Nicméně ve výjimečných situacích je možné tuto dávku přiznat i osobě, která příspěvek na živobytí nepobírá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz