Zahraničí

Nejen Česko. Takhle pomáhají okolní země těm, na které dolehl Covid-19

Nejen Česko. Takhle pomáhají okolní země těm, na které dolehl Covid-19
Zdroj: Getty Images

Slovensko, Německo, Rakousko i Polsko. Nejbližší sousedé Česka se stejně jako my potýkají s pandemií koronaviru a místní vlády stejně jako ta naše urychleně schvalují podporu pro ty, na něž krize dolehla nejvíce.

Slovensko

Balíček opatření, která mají nakopnout ekonomiku, představila o víkendu slovenská vláda. Ta například plánuje, že zaměstnancům obchodů a provozoven, které jsou povinně zavřené, proplatí 80 procent mezd.

A živnostníkům a zaměstnancům chce také dávat příspěvky podle toho, o kolik jim kvůli pandemii spadly tržby. Zaměstnancům v karanténě a také rodičům bude kabinet po celou dobu, kdy budou doma, vyplácet 55 procent jejich hrubé mzdy.

Rakousko

Vláda kancléře Sebastiana Kurze schválila záchranný balíček ve výši 38 miliard eur (přibližně bilion korun). Stát například kryje mzdy těch, kteří pracují kvůli Covidu-19 zkráceně.

Související obsah

"Rychle pomůžeme všem, kteří jsou samostatně výdělečně činní - od fyzioterapeutů po grafiky - a kteří přišli o zdroj obživy," citují Kurze stránky rakouské vlády. Ti všichni mají dostat podporu až do výše dvou tisíc eur (54 tisíc korun) měsíčně po dobu čtvrt roku. Kabinet také zřidil nouzový fond určený pro nejvážněji zasažená odvětví jako je cestovní ruch nebo gastronomie.

Německo

Živnostníkům, OSVČ či umělcům pomáhá ve velkém také německá vláda. Ta pro živnostníky a malé podniky s maximálně deseti zaměstnanci připravila podporu ve výši až 15 tisíc eur (přes 400 tisíc korun) po dobu tří měsíců. 

Kabinet Angely Merkelové také kývl na zjednodušení zkrácených úvazků a to i pro brigádníky. Lidé nejen z umělecké branže také mají bez zbytečné byrokracie snáz dosáhnout na sociální dávky, například na příspěvky na bydlení.

Související obsah

Podobně jako česká vláda, i ta německá zavedla ošetřovné pro rodiče, kteří kvůli uzavření škol musejí zůstat doma a starat se o své ratolesti. O příjmy úplně nepřijdou, úřady zaměstnavatelům část mezd pokryjí - zpravidla v dvoutřetinové výši. Krom toho také spolkový kabinet schválil řadu daňových úlev.

Polsko

I vláda ve Varšavě přispěchala na pomoc živnostníkům i drobným podnikatelům, kterým mimo jiné odpustila na tři měsíce sociální odvody. OSVČ nabízí také příspěvek v měsíční výši dva tisíce zlotých (asi 12 tisíc korun).

Podnikatelé, jejichž provozovny jsou kvůli pandemii mimo provoz, budou mít nájemné nižší až o 90 procent. Vláda chce také všemožně podporovat zkrácené úvazky a odpouští či posouvá řadu povinností.

Jak se krize dotkne české ekonomiky, si připomeňte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz