Koronavirus

Tahle čísla vás udrží doma: Jsme na tom hůř než Čína, doháníme Německo

Tahle čísla vás udrží doma: Jsme na tom hůř než Čína, doháníme Německo
Zdroj: Profimedia

Reálná čísla nakažených novým koronavirem i lidí, kteří v souvislosti s touto nemocí zemřeli, zatím pro Českou republiku nevypadají tak bledě – ve srovnání s okolními zeměmi. Dokud si ovšem nepřepočtete podíl nemocných a mrtvých na počet obyvatel.

Spojené státy, Španělsko nebo Čína mají mnohonásobně více nakažených i mrtvých než Česká republika, současně ale mají i více obyvatel. Pokud bychom tento faktor ve statistikách zohlednili, už za leckterými evropskými sousedy tolik nepokulháváme.

Česká republika má podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělí 30. března celkem 2 896 nakažených, v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo 17 lidí.

Přepočteme-li ale tyto údaje na počet obyvatel, vychází z toho, že podíl nakažené populace je 0,03 %. Totožný má například také Velká Británie, i když hlásí již téměř dvacet tisíc nakažených. Čína s více než osmdesáti tisíci obyvatel má vzhledem ke své lidnatosti dokonce statisticky mnohem nižší zásah nakažené populace, pouhé 0,01 %.

Spojené státy americké, které v počtu nakažených v celosvětovém měřítku v tuto chvíli vedou, mají sice téměř 143 tisíc nakažených, jde přitom „jen“ o 0,04 % populace. Tedy podíl nám nijak vzdálený.

Kde si stojíme statisticky lépe, jsou údaje o úmrtnosti platné pro jednotlivé země. Ani v této kategorii zdaleka nekraluje Čína, nejhorší situace je v Itálii, kde umírá 11,03 % ze všech nakažených pacientů. Čína dosahuje úmrtnosti zhruba třetinové hodnoty.

Související obsah

Světová zdravotnická organizace předpokládá, že úmrtnost bude v případě nového koronaviru maximálně do 2 %. Jenže nižší hodnotu než 2 % mají v tuto chvíli v námi sledovaném přehledu zemí jen tři země: překvapivě USA, z evropských zemí pak kromě České republiky jen Německo. Jde ovšem o podíl úmrtí pouze z potvrzených nakažených té které země, nikoli ze všech obyvatel země.


V počtu nakažených Evropa již Čínu překonala. Podívejte se na reportáž.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz