Zahraničí

V USA má koronavirus víc obětí než 11. září. Testují další nepovolený lék

V USA má koronavirus víc obětí než 11. září. Testují další nepovolený lék
Zdroj: Profimedia

Spojené státy americké v počtu nakažených překonávají veškeré ostatní světové země, včetně Číny nebo Itálie. Do boje s epidemií tak nasazují všechny možné zbraně, jako armádu nebo nepovolené léky.

Nákaza se v zemi poprvé objevila 20. ledna, od té doby si vyžádala již 3167 lidských obětí a 164 253 nakažených. Čísla rostou každým dnem, jen za poslední den přibylo 409 nakažených. Do boje tak vláda povolává všechny možné zbraně.

Šíření pandemie si vy USA vyžádalo již více obětí, než teroristické útoky 11. září 2001, které většina Američanů stále vnímá jako nejtragičtější událost novodobých amerických dějin. Obavy ale vyvolává i současné šíření koronaviru, které ovšem budí i velké vášně a diskuze. Ne každý totiž souhlasí s kroky, kterými se ubírá prezident země Donald Trump.

Související obsah

Emoce budí například stát New York, nejvíce zasažená oblast. Právě zde a v sousedním New Jersey je totiž zhruba polovina všech nakažených a téměř polovina všech obětí. Mnozí již mluví o nucené karanténě, které by mohla pomoci, sám prezident ji ale za nutnou nepovažuje.

Do nejpostiženější oblasti ale zamířila speciální zdravotní námořní loď:

V provizorní nemocnici se proměnil také oblíbený Central Park. Podívejte se na reportáž.

V boji se stále ne zcela prozkoumanou nemocí Amerika nasazuje také dosud nepovolené léky. Kromě experimentálního antivirotika Remdesivir, o které USA nyní žádá celý svět a se kterým se léčí i jeden z vážných českých případů, nyní vládní americký úřad pro testování FDA povolil užití dalšího experimentálního léčiva. Miliony dávek dosud neprotestovaného antimalarika se již distribuují po celé zemi, mají být šancí pro nejtěžší případy.

Související obsah

Lék doporučil sám Donald Trump, jeho výsledky ale zatím nejsou tak průkazné jako v případě Remdesiviru. Navíc je nutné, jako u každého experimentálního léku, počítat s nežádoucími vedlejšími účinky a riziky. Jak upozornil list Washington Post, v případě nového antimalarika mohou být v ohrožení na životě pacienti se srdečními chorobami, případně lidé užívající souběžně další léky včetně některých antidepresiv.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz