Koronavirus

Podpora pro OSVČ i kurzarbeit. Vláda schválila 25 tisíc pro živnostníky

Vláda v úterý odpoledne znovu projednávala opatření kvůli koronaviru. Schválila podporu živnostníkům nebo takzvaný kurzarbeit, na základě kterého má stát pomoci firmám s placením mezd zaměstnancům.

Nejpozději ve středu pak chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předložit návrh na úplné odpuštění splátek úvěrů a hypoték na půl roku pro všechny.

Vláda mimo jiné schválila jednorázový příspěvek až 25 tisíc korun pro OSVČ a živnostníky, kteří prokáží, že jim tržby či příjmy spadly v posledních měsících nejméně o desetinu a dopadla na ně opatření proti koronaviru.

"Nárok na tuto podporu mají i lidé, kteří podnikají na vedlejší činnost, například invalidní důchodci, starobní důchodci, rodičové na mateřské nebo pobírající rodičovský příspěvek či příspěvek na péči o jinou osobu a vedle toho ještě podnikají," vysvětlila Schillerová. Kompletní pravidla také ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) také představila takzvaný program Antivirus, který má firmám pomoci překlenout dobu krize, aby nepropouštěly zaměstnance.

Související obsah

"Varianta A počítá s pokrytím až 80 procent mzdy z maximální superhrubé mzdy 39 tisíc korun, varianta B počítá s 60 procenty při maximální superhrubé mzdě 29 tisíc korun," popsala Maláčová s tím, že pomoc se může týkat až 280 tisíc firem. Za březen mají být náklady asi 11 miliard korun, v dubnu dvojnásobné.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ještě doplnil, že třetí varianta ještě počítá s kompenzacemi pro firmy, které i při epidemii fungují, ale hlásí pokles produkce. Tady ještě parametry přesně dané nejsou. 

Vláda také schválila zákon, který má firmy chránit před insolvencemi a kývla na zastavení exekucí, v nichž se za poslední tři roky nepodařilo nic vymoct.


Koronavirus může být podle Hospodářské komory pro některé podnikatele likvidační. Podle ní je například v případě podniku se dvěma zaměstnanci ztráta za pouhé dva měsíce přes 800 tisíc korun. Podle průzkumu komory už téměř polovina firem musela svým zaměstnancům nařídit práci z domova, závodní dovolenou, nebo je dokonce propustit.

Související obsah

"Skoro třetina podniků musela rozpustit své finanční rezervy, každá čtvrtá firma musela přistoupit k tomu, že zpožďuje platby svým dodavatelům a může narůstat druhotná platební neschopnost, kolem 21 procent společností muselo snížit mzdy zaměstnancům," řekl už dříve prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz