Domácí

Chtěl oslabit parlament, moc dát Babišovi. Bylo to nešťastné, chybí shoda

Oslabit parlament a osud země v době krize svěřit jen do rukou premiéra, to je návrh ministra obrany, se kterým přišel v pondělí. Návrh se nesetkal se souhlasem opozice a pouhý den po jeho zveřejnění se za něj ministr omluvil.

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) přišel s nápadem, aby v budoucnosti v době krize došlo k posílení pravomocí premiéra a vlády na úkor parlamentu v případě jeho neakceschopnosti. Pokud by se s neakceschopností potýkala i samotná vláda, mohl by její předseda rozhodovat úplně sám.

Návrh ministerstvo podložilo předkládací zprávou nahranou do vládního systému k projednání, na kterou upozornil opoziční poslanec Vojtěch Pikal (Piráti). Návrh okamžitě vyvolat vlnu reakcí nejen mezi opozičními politiky. Mnozí hovoří o jeho protiústavnosti i nešťastném načasování v době epidemické krize. Bojí se, že by mohl poškodit celkovou demokracii a vyvolat nestabilitu státu, neboť by se mohl stát nebezpečným precedentem k posílení moci vlády, potažmo premiéra.

"Opravdu nevypadá dobře, když nápady na omezování moci parlamentu pocházejí z ministerstva obrany... Parlament v demokracii musí naopak zůstat i v době ohrožení místem kontroly vlády," napsal na Twitteru předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Buďme ve střehu. Dějiny nás učí, že po zpřísnění různých opatření se už nemusí vždy konat návrat k normálu,“ varuje například spolek Milion chvilek pro demokracii.

Mnozí obsah návrhu přirovnávají k situaci v Maďarsku, kde v pondělí prošel kontroverzní zákon, který vládě a premiérovi Viktoru Orbánovi umožňuje řídit zemi bez kontroly parlamentu nejen v době nouzového stavu, ale zřejmě až do konce roku.

„Zneužívat stav nouze k posilování pravomocí premiéra a vlády? S Piráty uděláme vše pro to, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie,“ rozčílil se na Twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Související obsah

„Rozhodně nehrozí, že by se tato zásadní materiál projednával v nouzovém stavu,“ vyjádřil se „k aktuálnímu haló ohledně návrhu ministerstva obrany na změnu krizových zákonů“ ministr vnitra a novopečený šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. „O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout,“ podpořil překvapivě Metnarův návrh.

Jan Hamáček stojí nově v čele krizového štábu. Podívejte se na reportáž:

Návrh ministra obrany na změnu krizových zákonů se nebude projednávat v nouzovém stavu, tvrdí ministr vnitra Jan Hamáček. „O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout,“ napsal.

Ani jeho reakce nenechala opozici chladnou. „Vy o tom diskutujete už rok bez účasti opozice? Andrej Babiš tvrdí, že o ničem neví. Kdo tady lže?“ rozhořčil se poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Je strašné, že v takto krizové situaci se Vám nedá věřit nic,“ vzkázal Hamáčkovi prostřednictvím vzkazu na Twitteru.

"Kdyby tohle chtěla vážně vláda prosadit, tak to je přesně ten okamžik, kdy v souladu s Ústavou mají občané právo postavit se na ozbrojený odpor," dodal rozhořčený Kalousek. "Pokud to vláda prosadit nechce, ať premiér okamžitě odvolá ministra Metnara," žádá po Andreji Babišovi.

Související obsah

Naopak politolog Jiří Pehe Hamáčkovu reakci ocenil. „Poté, co se Jan Hamáček ukázal jako lepší krizový manažér než Babiš, může toto veřejně odmítnout s tím, že on ani ČSSD si nemyslí, že k překonání krize je třeba podvazovat demokracii,“ sdílel na Twitteru.

Díky vlně kritiky se ministr obrany Lubomír Metnar nakonec chytil za nos a za načasování svého návrhu se pouhý den po jeho zveřejnění omluvil. „Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!“

Oficiálním vyjádřením se hájí i ministerstvo obrany, rozhodně nechce oslabovat roli parlamentu, dalo jen odborné doporučení, jak řešit krizové situace. Předkládaná zpráva je podle nich doporučením odborné skupiny předložené vládě k projednání pouze v informativním režimu s tím, aby jej vzala na vědomí jako úvahový dokument.

„Plníme úkol uložený vládou v roce 2015, jehož řešení započalo již v roce 2005. Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit připadnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat parlament, chceme o všem vést diskusi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné,“ říká ministr Metnar.

„Odborníci zkoumali varianty, jak postupovat v krajní situaci, kdy nebude usnášeníschopná sněmovna nebo vláda. Stát musí mít stanovené kompetence a být připraven na tyto hypotetické situace, které mohou nastat. Proto vznikl tento úvahový dokument, o kterém chceme dále diskutovat napříč politických spektrem,“ doplnil za zpracovatele Radomír Jahoda, náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie.

Nevhodnost načasování zkritizoval i samotný premiér. "Nevím, proč teď ministerstvo obrany vytáhlo dokument, který jim zadala vláda už v roce 2015. Tohle se kolegům fakt nepovedlo," komentoval na svém twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz