Domácí

Cestovky nevrací peníze za zrušené zájezdy, stěžují si klienti

Cestovky nevrací peníze za zrušené zájezdy, stěžují si klienti
Zdroj: Getty Images

Řada Čechů se v nastalé situaci potýká s problémem, kdy není možné ze země vycestovat a jejich zájezd do zahraničí byl zrušený nebo ho museli sami zrušit. Většina klientů cestovních kanceláří však může přijít až o desítky tisíc korun za neuskutečněné zájezdy.

Lidé si začínají stěžovat na přístupy jednotlivých cestovek. Ty jim nevyplácí odškodnění, na která mají nárok. Zároveň k jednotlivým případům prý nepřistupují individálně a nehledají alternativní řešení.

S tímto problémem se potýkají například zákazníci cestovní kanceláře NEV DAMA. Mnoho z nich čelí vysokým storno poplatkům za zrušené zájezdy a z kanceláře jim chodí pouze automatické odpovědi. Jiní klienti stále čekají na odškodnění za stornovaný zájezd. 

Jeden z nespokojených zákazníků kontaktoval redakci TN.cz. I když mu cestovní kancelář slíbila odškodnění, žádné zatím nedostal. "Spolu s dalšími poškozenými chystáme hromadnou žalobu," uvedl v emailu. 

Související obsah

Přestože na webových stránkách cestovky stojí, že zákazníky budou prodejci včas kontaktovat, mnoho klientů dodnes neobdrželo jediný e-mail a neví, co dál.

"Situaci řešíme, ale definitivní řešení zatím nemáme a prosíme o shovívavost. Nechceme nikoho poškodit, ale i pro nás je to obtížná situace,“ reagoval mluvčí cestovní skupiny FISCHER Jan Bezděk.

Současný stav je zatím velmi nejasný. Mnoho lidí si také stěžuje na to, že agentury jim nechtějí vrátit peníze za zrušený zájezd a nabízí náhradní termín nebo odškodnění v podobě voucheru, což někteří klienti odmítají.

"Pokud cestovní kancelář nedostane peníze zpět od dodavatelů, nemůže je vrátit, a proto nabízí vouchery. Nic však nebrání tomu, aby se k některým případům přistupovalo individuálně. Tehdy je potřeba znovu kontaktovat cestovní agenturu, uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Související obsah

Lidé stále častěji také ruší zájezdy, které se měly uskutečnit v budoucnu. V tomto případě musí zaplatit "odstupné,“ tedy storno poplatek a postupovat podle smlouvy.

"Pokud by těmto klientům cestovní kanceláře účtovaly vyšší poplatky, které nejsou uvedeny ve smlouvě, je možné se obrátit na Českou obchodní inspekci,“ dodal mluvčí Jan Papež.

Kvůli zavřeným hranicím s Rakouskem a Německem se řada pendlerů rozhodla přestěhovat. Více v následující reportáži: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz