Domácí

Vláda schválila pozastavení splácení půjček a hypoték. ANKETA

Vláda schválila pozastavení splácení půjček a hypoték. ANKETA
Zdroj: TV Nova

Už potřetí ve třech dnech se ve středu odpoledne sešla vláda. Ministři měli na programu bod, který se dotýká velkého množství Čechů - schvalovali dočasné pozastavení splácení hypoték či půjček. Jednání kabinetu se stejně jako v minulých dnech oproti původnímu plánu protáhlo.

Ještě před koncem zasedání kabinetu ministerstvo financí na webu oznámilo, že vláda pozastavení splácení úvěrů a hypoték posvětila.

"Až na půl roku se zastaví splácení úvěrů a hypoték, sjednaných před 26. březnem 2020. Nových úvěrů sjednaných po tomto datu, kreditních karet a kontokorentů se opatření nedotkne. Dlužníci musejí před odložením splátek oznámit věřiteli, že byli postižení epidemií Covid-19," uvedlo ministerstvo. Lidé ani firmy ovšem nebudou muset nijak prokazovat, že je pandemie opravdu ekonomicky zasáhla.

Pokud návrh schválí zákonodárci, což se dá předpokládat, budou nová pravidla závazná pro všechny banky i nebankovní společnosti. Dlužníci si budou moci vybrat odklad splátek na tři měsíce nebo půl roku.

"Chceme pomoci občanům, živnostníkům i firmám, kteří se kvůli nouzovému stavu dostali do tíživé finanční situace. Po intenzivních jednáních se zástupci České národní banky a čtyř hlavních tuzemských bank jsme proto připravili řešení pro ty, které aktuální situace zasáhla nejcitelněji. Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Moratorium se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých byl dlužník k 26. březnu 2020 v prodlení delším než 30 dnů," upozornilo ministerstvo.

Související obsah

Pokud člověk odložení splátky využije, délka splácení úvěru se mu úměrně tomu prodlouží. "Přerušení splácení úvěru nepovede k negativnímu zápisu v registrech. Lidé se tedy nemusejí obávat, že by jim do budoucna komplikovalo případné další žádosti o úvěry,“ ujišťuje ministryně.

V případě přerušení splácení zaplatí spotřebitelé i živnostníci splátky s úroky později. Jejich výše má být navíc zastropovaná, aby je po odkladu nezruinovala.

Řada bank už měsíční splátky hypoték a půjček lidem odkládá. S plošným odkladem pro všechny ale některé nesouhlasí. Schillerová nicméně vášně uklidňuje. Odklad splátek má být dobrovolný, ne povinný. Takže ti, kteří o peníze nepřišli, mohou pokračovat ve splácení tak, jak jsou zvyklí.

Připomeňte si návrh ministerstva financí v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz