Domácí

Lék na Covid-19 může způsobit i smrt. Prymula před ním varuje

Lék na Covid-19 může způsobit i smrt. Prymula před ním varuje
Zdroj: Profimedia

Lék Plaquénil, který lékaři využívají při léčbě koronaviru, má celou řadu vedlejších nežádoucích účinků. Před jeho preventivním užíváním varoval také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Plaquénil je látkou, která má negativní konsekvenci a je hepatotoxická. Je nesmysl, aby si lékaři brali lék preventivně. Takhle to nefunguje,“ uvedl Prymula na tiskové konferenci po středečním jednání vlády.

Podle příbalového letáku, který je zveřejněný na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv se Plaquénil využívá při léčbě pacientů s revmatem nebo artritidou, dále pak jako prevence a při léčbě malárie či lupusu (onemocnění imunity).

Související obsah

Přípravek však může mít také spoustu nežádoucích účinků. Mezi méně časté ale závažné patří poškození sítnice a rohovky, poruchy zraku, závratě, poškození jater, problematické tvoření krve nebo srdeční poruchy, které mohou být v některých případech až smrtelné.

Lék může pacientovi předepsat pouze odborný lékař a následně ho musí pravidelně monitorovat. Lidé by se před užitím přípravku měli poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Podle epidemiologa Prymuly by bylo možné otestovat až deset tisíc lidí denně. Více v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz