Domácí

Sbohem, Koněve! Praha kvůli sporům odstranila kontroverzní sochu

Zřejmě není v současnosti Česku diskutovanější pomník, než socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze Bubenči. Dramatické útoky, kterých se pomník dočkal v průběhu loňského roku, vyvrcholily. Na místo dorazil jeřáb a s diskutabilním pomníkem jednou provždy skoncoval.

Nadživotní socha sovětského maršála byla odhalena 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Na počest tohoto historického okamžiku je maršál zobrazen s kyticí rozkvetlých šeříků, kterými tehdy Pražané vítali své sovětské osvoboditele. Jenže moderní doba přinesla jak spory o roli sovětské armády při osvobozování, tak roli samotného Koněva.
40. výročí svého odhalení tak Koněv v Praze 6 neoslaví.

V pátek 3. dubna 2020 ráno začala její demontáž. Problémy se s pomníkem ale táhly již roky.

Od roku 2015 diskuze o jeho další existenci zintenzivnily, přesto se socha dočkala v roce 2018 rekonstrukce a v Bubenči stála dál. Diskuzi ovšem nevedli jen historici společně s městskou částí, své názory vyjádřili i anonymní útočníci, jejichž obětí se pomník opakovaně stal. Socha byla několikrát posprejovaná hanlivými nápisy nebo polita rudou barvou, spor přerostl dokonce v mezinárodní rozměr, zapojili se do něj i zástupci ruské ambasády a politici přímo v Rusku.

Související obsah

Poslední velké útoky proběhly v srpnu 2019, kdy byl pomník nejprve polit rudou barvou, která měla připomínat historickou úlohu „krvavého maršála“, záhy přibyl i bílý nápis „ne krvavému maršálovi“ a „nezapomeneme“. Na místě zasahovala policie, městská část nechala sochu vyvolávající takové vášně zakrýt plachtou. Tu ale hned druhý den strhli aktivisté a k incidentům docházelo dál.

Vznikla dokonce petice za demontáž sochy, kterou podepsalo na dva a půl tisíce lidí. Městská část proto začala zvažovat nikoli likvidaci sochy, ale její případné přesunutí. V úvahu připadala zahrada ruského velvyslanectví v Praze, Olšanské hřbitovy, sbírky Muzea hlavního města Prahy nebo vojenské muzeum v Břeclavi.

V září si zastupitelstvo odstranění sochy odsouhlasilo s tím, že bude přesunuta do některého z muzeí. Na demontáž si ale pomník počkal ještě téměř půl roku, především díky vleklým jednáním o tom, kam by se mohla socha nakonec přesunout.

"Toto místo začalo být bezpečnostním rizikem, čím dál častěji tu docházelo ke srážkám příznivců maršála Koněva s jeho odpůrci. Hrozilo, že tu dojde k nějakému většímu incidentu, a to jsme nechtěli mít na svědomí," uvedl Jan Lacina, místostarosta městské části. Odstranit sochu chtěli ještě před květnovým výročím, kdy by k takovým incedentům s velkou pravděpodobností skutečně došlo.

Zdroj: TN.cz

Odstranění začalo v pátek brzy ráno, jeřáb do desáté hodiny stihl sejmout sochu z piedestalu. Z preventivních důvodů pod dohledem policie, zástupců městské části i najaté bezpečnostní služby. "Nevěděli jsme, jakou reakci může tento akt vyvolat," uvedl k opatřením místostarosta. "Je to něco, co má být v muzeum, nikoli tady v Bubenči," dodal k osudu sochy.

„Socha bude nyní dočasně umístěna v depozitáři firmy specializované na ukládání uměleckých děl,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Poté se stane zřejmě prvním exponátem nově vzniklého Muzea paměti 20. století. To by mělo být v Praze otevřeno počátkem příštího roku.

Náklady na odstranění sochy jdou z rozpočtu městské části Praha 6, která pokryje i část nákladů s uskladněním. V průběhu roku by tento náklad měl přejít na vznikající muzeum, které sochu dostane do dlouhodobé zápůjčky.

Podívejte se na delší sestřih z celé údalosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz