Domácí

Chytrá karanténa zblízka. Speciální týmy odebraly už padesát vzorků!

Už týden se na jižní Moravě testuje systém chytré karantény, do kterého je zapojena i armáda. Vojenské sanitky provádějí odběry přímo u lidí, kteří se potkali s nakaženým. A v testovacím režimu už specializované týmy provedly po celém kraji padesát odběrů.

Je půl sedmé ráno a vojáci se chystají do služby. V sanitkách jezdí zdravotníci ve dvoučlenných skupinách. Před každým výjezdem si obléknou ochranný oděv, dvoje rukavice a respirátory. Vše po každém výjezdu mění.

Systém chytré karantény vyžaduje dokonalou spolupráci armády a záchranné služby. Když jsou vojáci připravení, hlásí se na operační středisko, kde dostanou úkol.

První skupina vyráží na odběry do domova důchodců ve Znojmě. Záchranáři jim pomáhají jen s průjezdem přes město a celý den už vojáci operují v terénu sami.

Zelená sanitka s varovnými nápisy budí pozornost všude, kam přijede, ale podle vojáků jsou reakce lidí pozitivní."Lidi nám mávají, ukazují vztyčený palec a jsou rádi, že se armáda zapojuje," těší jednoho z vojenských zdravotníků.

Samotný odběr trvá patnáct vteřin. Jedna jednotka odebírá vzorek od ženy, která má už týden příznaky podobné těm, jaké jsou při nákaze koronavirem - například horečku.

Související obsah

Další skupina projíždí vesnicí nedaleko Brna a hledá dům pacientky, která je upoutaná na lůžko. Vojáci kvůli vlastní bezpečnosti provádějí odběry u dveří - v tomto případě ale musejí až k posteli.

Na palube každé sanitky je kromě běžné zdravotnické výbavy i malá lednička, která slouží k uchovávání vzorků. Bez ní by hrozilo, že vzorky se znehodnotí.

Jednotky tak mohou zůstat celý den v terénu a okamžitě vyrazit za lidmi, které hygienici vytipovali jako možné přenašeče nákazy. Vojáci už provedli na jižní Moravě padesát odběrů. Všechny vzorky byly zatím negativní.

Chytrá karanténa bude fungovat za předpokladu, že nakažený koronavirem dá souhlas, aby hygienici zmapovali seznam kontaktů pomocí údajů z mobilního telefonu a platební karty. Po Velikonocích budou zkušení zdravotníci pomáhat se zaváděním systému i v dalších krajích.

pez, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz