Ekonomika

Koronavirus ohrožuje malé pivovary. Skončit jich může až čtvrtina

Opatření proti šíření nákazy tvrdě dopadla i na malé pivovary. Těch je v Česku více než 500. Některým z nich teď hrozí, že budou muset část už uvařeného piva vylít. Jejich nefiltrovaná piva totiž podléhají rychlé zkáze.

Běžně se za rok uvaří více než 20 milionů hektolitrů piva. Velká část se prodá v obchodech. Přesto má omezení provozu restaurací a hospod obrovský dopad na produkci. „Středním a velkým pivovarům klesnul odbyt v průměru o 40 procent,“ potvrdila Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Pro malé pivovary, které pivo vaří ve výrazně menším objemu, je však současná situace likvidační. „Zřejmě 25 procent minipivovarů tuto situaci nepřežije. Ta situace u nich je velmi tragická, protože jsou přímo závislí na restauračním provozu,“ dodala Ferencová.

V některých pivovarech se tak vylévání piva zřejmě nevyhnou. „My jsme měli 12 000 litrů, teď tam pořád je asi 11 000,“ popsal situaci Boris Zubík, majitel pivovaru Černý Orel Kroměříž.
 

Související obsah

Ztráty se hodně liší. Záleží, kolik piva jsou malé pivovary schopné prodat při zavřených provozovnách. „V březnu předpokládáme pokles výroby někde na úrovni 60 procent oproti loňskému březnu,“ řekl Martin Velísek z pivovaru Zlínský švec.

I proto vznikla iniciativa Zachraň pivo, která upozorňuje právě na tyto pivovary po celé republice. Také výrobci si hledají cestu k zákazníkovi. „V podstatě jsme přemýšleli, jak dál pokračovat, protože je to zdroj nějaké naší obživy,“ vysvětlil Michal Navrátil z Podřevnického pivovaru.

Související obsah

Některé pivovary přistoupily k rozvážce piva, v případě hospod a barů se otevřela pivní okna. V těch si ale můžete pořídit pivo stočené pouze do lahve, do půllitru na zahrádku vám nenačepují. „Něco málo prodáme i jako piva v petkách, ale vzhledem k tomu, že jsme neměli nikdy distribuční kanály, tak je nemáme ani nyní,“ doplnil Boris Zubík.

V Česku se cena už uvařeného piva, které bylo určeno k prodeji ze sudů, odhaduje na zhruba jednu miliardu korun.

Petr Bača, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz