Koronavirus

Epidemie koronaviru je snad již na ústupu! Šíření nákazy se zpomaluje

Mezi záplavami informací o počtu obětí nákazy Covid-19 a nových nakažených se přece jen objevilo trochu optimističtější číslo. Takzvané reprodukční číslo znázorňuje, jak rychle se epidemie šíří. Čím je číslo vyšší, tím nákaza postupuje rychleji. Na počátku epidemie koronaviru v Česku "číslo R" dosahovalo hodnoty vyšší než 2,6. V sobotu kleslo pod hranici hodnoty 1, na 0,9.

Reprodukční číslo představuje pro odborníky i běžné občany takřka mantru. Jeho hodnota znázorňuje rychlost, s jakou dochází k reprodukci nákazy, neboli jejímu šíření mezi lidmi.

Pokud číslo stoupá, značí zhoršující se postup nákazy. Pokud naopak klesá, znamená to, že epidemie ustupuje. V tomto případě platí, že méně je více. Pokud totiž číslo R klesne pod magickou hranici 1,0, dá se očekávat postupné vyhasnutí epidemie.

V případě, že by reprodukční číslo nadále narůstalo, společně s ním by rostl i počet nakažených a zátěž kladená na kapacity zdravotnického systému. Před 12. březnem číslo R dosahovalo hodnoty 2,64. S okamžitým zavedením nouzového stavu a uzavření škol však začala jeho hodnota klesat. Už v prvních dnech se dostalo na hodnotu 1,84.

Zdroj: TN.cz

Vliv na klesání kýženého čísla mělo i zavedení omezeného pohybu osob. S 16. březnem se hodnota čísla R snížila na 1,2. Váhání nad tím, zda zavedená opatření a nařízení mají smysl, by tak právěvklesající číslo R mělo ukončit. Podle dostupných údajů se zdá, že karanténní opatření mají smysl.

Související obsah

Pokles čísla R na 0,9 naznačuje, že bychom mohli očekávat i jeho další snížení, což by znamenalo jediné: epidemie koronaviru je konečně na ústupu a my budeme moci brzy zase volně dýchat.

Aby se dalo hovořit o zastavení nárůstu, je třeba, aby číslo R dosáhlo hodnoty 0,8. To ovlivní jak klesající počet pozitivně nakažených, tak nárůst již vyléčených pacientů. Je však třeba počítat také s možností, že reprodukční číslo znovu začne narůstat.

Ústřední krizový štáb a členové vlády se toho obávají právě v souvislosti s velikonočními svátky, kdy řada lidí polevila ve své ochraně a dodržování vládních nařízení. Díky tomu by se mohla nákaza bohužel rychle rozšířit.

Podívejte se na reportáž k aktuálním počtům nakažených:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz