Ekonomika

Lázeňství v Čechách dostává tvrdou ránu. O práci může přijít třetina lidí

Léčebné lázně v České republice jsou na hraně své existence. Třeba lázně v Teplicích nad Bečvou nebo v Karlových Varech už začaly propouštět, aby snížily náklady na provoz. Podle odborníků by mohlo přijít o práci až třicet procent všech lázeňských zaměstnanců. Situace je kritická.

Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo třeba Luhačovice. Na města, jejichž fungování je postavené na příjmech z lázeňství, dopadá stín koronaviru. „Ta lázeňská města jsou specifická, protože nic kromě těch služeb, které jsou teď úplně zastavené, nemají,“ vysvětlil starosta Luhačovic Marian Ležák.

Nikde ani noha. Vypadá to, že Vincentku přímo z pramene si nedáme ještě několik týdnů. Starosta Luhačovic se proto rozhodl apelovat na vládu. V otevřeném dopise žádá, aby se zrychlilo uvolňování finančních prostředků z podpůrných programů a zjednodušení žádostí.

„Nic vlastně nefunguje a začíná jak na podnikatelský sektor, tak i na město dopadat stoprocentní výpadek příjmů,“ dodal starosta Luhačovic.

„Mám tady restauraci, jenže máme zavřeno. Další podnik jsme měli chystat, což nemůžeme, ani nevíme, kdy budeme moct,“ sdílel své starosti provozovatel Jan Kočica. „V Luhačovicích je to teď velmi slabé, lidi utíkají z města, radši chodí do přírody,“ potvrdil i Robert Košař z cukrárny Merkur.

Související obsah

„Nevíme, jestli máme čekat měsíc, nevíme, jestli máme čekat tři měsíce. Ta nejistota je to nejhorší,“ dodal Martin Plachý, prezident Evropského svazu lázní.

„Jakýkoliv signál a jakýkoliv impuls, který přijde od vlády ohledně informací či časové osy, která by nás teď mohla čekat, bude pozitivní,“ domnívá se i Marian Ležák.

Celkově se očekává, že v lázeňství přijde o zaměstnání až 30 procent lidí. V západní části země se navíc lázně po znovuotevření budou zřejmě potýkat i s úbytkem zahraničních klientů.

Petr Bača, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz