Zahraničí

Chorvatské hory pustoší rozsáhlé požáry, lidi v okolí dusí hustý kouř!

Chorvatský region Dalmácie už řadu dní sužují rozsáhlé lesní požáry. Místní se musejí potýkat s hustým dýmem, který se šíří do okolí. Záchranářům práci komplikuje nepřístupný terén.

Jak informoval portál dalmacijadanas.hr, požáry v minulém týdnu dokázaly "vyrobit" tolik kouře, že byl nejen vidět z vesmíru, ale šířil se do sousední Itálie. A obyvatelé si stěžují, že je dusí dým a popel.

Podle dostupných informací v pohoří Dinara severně od Splitu a Šibeniku a v národním parku Velebit hoří především velké plochy trávy. Existují tak obavy, že místní zvířata buď uhoří nebo přijdou o místa, kde žijí.

Situaci v oblasti komplikuje i fakt, že nehoří pouze přímo v Dalmácii, ale požáry se sem "přelévají" také ze sousední Bosny a Hercegoviny.

"Tam oheň hořel devět dní, dokud nepronikl přes hranici. I kdybychom měli v terénu tisíc lidí a techniku, je otázka, zda bychom ho dokázali zvládnout," cituje velitele místních hasičů Darka Dukiče portál 24sata.

Související obsah

Dukič dodal, že oheň zatím zasáhl především travní porosty, ne lesy. Přesto očekává, že hořet bude minimálně ještě několik dní, protože jde o nepřístupný terén. Doufá, že co nejdřív zaprší.

Místní horská služba se mezitím snaží před plameny uchránit několik horských chat v oblasti. Ty stojí ve výšce kolem kilometru a půl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz