Koronavirus

Nová mutace koronaviru může být odolná proti vyvíjeným vakcínám!

Nová mutace koronaviru může být odolná proti vyvíjeným vakcínám!
Zdroj: Profimedia

Nový kmen koronaviru se objevil v Indii. Podle odborníků může být odolný vůči vakcínám, které v současnosti vyvíjí výzkumníci po celém světě.

Drobná změna v proteinu viru SARS-CoV-2, který umožňuje navázání na lidské buňky, může mít dopad na celou snahu v boji proti pandemii koronaviru. “Pozorování této studie varuje před mutací SARS-CoV-2 s pozměněným epitopem, která se může kdykoliv objevit,“ píše ve zprávě mezinárodního výzkumného týmu. Epitop je místo na proteinové molekule, kam se vážou protilátky. Informaci přinesl korejský portál The Korea Times.


Testovaný vzorek viru odebrali vědci koncem letošního ledna v Indii. Podle vědeckého týmu se jedná o první vážný případ mutace, který může zhatit celosvětovou snahu o vývoj efektivního postupu proti virové pandemii.


Problémem, který vědecký tým odhalil, je mutace viru, která zapříčiňuje jeho nižší schopnost vázat se na lidské buňky v plicích. Jenže právě na tuto schopnost se zaměřují lékařské výzkumy po celém světě.

Související obsah

Zároveň ale vědci upozornili i na možnost, že se mohla při "čtení" viru stát chyba. Zpráva proto ještě není zcela hotová. Studie je prozatím publikovaná na portálu biorxiv.org, kde se zveřejňují odborné texty před publikací. Texty tak může velmi rychle ohodnotit odborná veřejnost a podpořit nebo namítat nalezená zjištění před konečnou verzí.


Tým výzkumníků, který zprávu sestavil, vede Wej-Lun Wang z tchaj-wanské Národní čanh-chuaské univerzity, studie se zúčastnili také vědci z Murdochovy univerzity v australském Petrhu.

Virus se v těle některých uzdravených znovu aktivoval. Podívejte se na reportáž televize Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz