Koronavirus

Evropská komise o koronaviru a 5G síti: Neveřte nesmyslům!

Evropská komise o koronaviru a 5G síti: Neveřte nesmyslům!
Zdroj: Profimedia

Koronavirus vymyslely vlády k ovládnutí světa, vhodné je se jako prevenci omývat chlorem. Podobné i daleko bizarnější dezinformace kolují internetem. Jejich aktuální soupis představilo české ministerstvo vnitra spolu s vysvětlením, proč jsou podobné hoaxy zcela nereálné.

Ministerstvo vnitra varuje veřejnost před častými hoaxy ve spojitosti s šířením koronaviru. Například že nebezpečný virus vymyslely světové velmoci či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Má prý sloužit ke zničení lidstva, řízeného kolapsu finančního systému, nastolení světové nadvlády, zisku z prodeje vakcíny a podobně.


“Dezinformace se velmi často vztahují ke geopolitickým otázkám a nejinak je tomu i v případě dezinformací týkajících se šíření koronaviru. Podle aktuálně dostupných informací tento virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje hned několik předních výzkumných institucí a laboratoří,“ uvádí ministerstvo.

Související obsah

Bizarní lékařské postupy

Velmi nebezpečné jsou různé návody a návrhy bizarních léčebných postupů, jako například pití horké vody, omývání se chlórem, užívání nosních kapek, antibiotik nebo koloidního zlata a podobně.


“Tyto postupy nejsou v boji proti koronaviru účinné. Tyto i další “rady“ vyvrací na svých internetových stránkách zaměřených na informování veřejnosti o koronaviru ministerstvo zdravotnictví,“ vysvětlilo ministerstvo vnitra.

Související obsah


Nucené očkování s jedy a nanočipy

Obavy může vzbudit také dezinformace, že stát připravuje nucené hromadné očkování populace jako nástroj kontroly společnosti a že se spolu s vakcínou do těla dostanou jedovaté látky či nanočipy, které pak poslouží k elektronické identifikaci obyvatel.


“Konspirační teorie o připravovaném nuceném či plošném očkování v souvislosti s koronavirem jsou velmi často propojovány s dezinformačními narativy o “utajených záměrech elit a očkování jako prostředku k nastolení totalitní světovlády“. Těží především z často iracionálního přesvědčení některých lidí, že je očkování nejen neúčinné, ale dokonce i nebezpečné,“ uvedlo na pravou míru ministerstvo.

Související obsah

Koronavirus se internetem nešíří

Evropská komise vyloučila také novou dezinformaci, kvůli níž lidé ve Velké Británii ničí telekomunikační věže, že výskyt koronaviru souvisí s budováním 5G sítě.

“Některé zdroje na sociálních sítích tak zneužívají současnou krizi k vyvolání zmatku a obav. Koronavirus se šíří mezilidským kontaktem, nikoliv přes komunikační sítě,“ ubezpečila Evropská komise ve svém videu.

Virus se komunikačními sítěmi nešíří, uvádí Evropská komise:


“O údajné souvislosti mezi provozem sítí 5G a vznikem onemocnění Covid-19, způsobovaného koronavirem, neexistuje žádný vědecký důkaz,“ ujistilo rovněž české ministerstvo vnitra. Kompletní přehled nejčastějších dezinformací najdete na stránkách ministerstva vnitra.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova o hoaxech ve spojitosti s koronavirem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz