Domácí

Péče o pacienty je ještě těžší než dřív! Tak vypadá boj s koronavirem. VIDEO

Práce zdravotníků, kteří jsou v první linii, je kvůli šířícímu se koronaviru daleko náročnější než dříve. Pracovníci se na jednotlivých odděleních musí starat také o nejtěžší pacienty nakažené Covidem-19. Nyní se můžete podívat, jak to vypadá v Nemocnici Na Bulovce.

Pacienti na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), Urgentním příjmu nebo na Jednotce intenzivní péče (JIP) Infekční kliniky jsou často nesoběstační, v kritickém stavu nebo v bezvědomí. Nyní jsou zde navíc také léčeni pacienti nakažení Covidem-19. O ty se zdravotníci musí starat v ochranném obleku a s dalšími nezbytnými pomůckami.

"Práce personálu na Aru je teď o to těžší, že na sobě mají overal s kapucí, respirátor, ústenku, štít, čepici a troje rukavice - ty první, spodní, jsou dlouhé skoro až po lokty, druhé jsou ochranné a třetí rukavice si mění po každém kontaktu s pacientem," vysvětlila mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

Související obsah

Na Aru jsou zároveň kvůli bezpečnosti ve službě vždy dva tříčlenné týmy, které se pravidelně střídají. "Odpočinek je zásadní, protože práce v ochranných oblecích je extrémně vyčerpávající," uvedla vrchní sestra Hana Kožmínová.

Péči na Urgentním příjmu obstarává tzv. multidisciplinární tým pracovníků, do kterého se řadí sestry a záchranáři, rehabilitační pracovníci a nutriční terapeuti. "Pacienti s Covid-19 jsou zde na umělé plicní ventilaci, oběhové podpoře, náhradě funkce ledvin a v jednom případě na membránové oxygenaci," popsala Krautová.

Personál JIP Infekční kliniky pracuje na rozdíl od dalších oddělení v kompletních ochranných pomůckách uvnitř speciálních boxů jednotlivých pacientů. Uvnitř mohou být maximálně dvě hodiny v kuse. Poté přechází prosklenými dveřmi na velín, kde mají pouze respirátory.

Související obsah

Od konce března má nemocnice také posilu. S testováním na Covid-19 tam pomáhá robot Pipeťák. Ten podle doktorky Lenky Richterové usnadnil laborantům a přírodovědcům jeden z kroků celého procesu.

"Kapacita robotické ruky je 700 vzorků za den, což je v tuto chvíli pro laboratoř dostatečné. I přesto projde pacientský vzorek lidskýma rukama třináctkrát, a to k tomu ještě čtyřikrát ve formě schvalování, potvrzování a zapisování výsledků,“ dodala Richterová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz