Koronavirus

Lékaři nemusí ukončovat nařízenou karanténu, pomůže jim kontejner

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví by měli praktičtí lékaři od příští středy ukončovat rychlotestem nařízenou karanténu osobám, které jsou v ní z preventivních důvodů. Setkaly se tak s nakaženým, ale testy jim vyšly negativně. Nařízení se však nelíbilo praktickým lékařům, kteří by prý nemohli zajistit, aby se potencionálně infekční lidé nepotkávali s běžnými pacienty. Ministerstvo zdravotnictví proto nařízení upravilo.

Karanténa může být lidem ukončena jen za předpokladu, že jim test na protilátky nebo viry vyjde negativní. Rychlotesty teď mohou provádět praktičtí lékaři.

"Měli jsme určité výhrady k nařízení vlády, v novém nařízení už jsou připomínky zahrnuty. Vadilo nám, že celá řada praktiků nemá možnost oddělit pacienty z karantény od ostatních pacientů. Mnohdy jde o starší lidi a takový kontakt je pro ně riziko," řekl předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví proto povolilo praktickým lékařům, kteří by nemohli zajistit bezpečné testování svých pacientů, aby jejich otestování zařídili jinde. Nyní mají možnost se domluvit s jiným praktikem, případně poslat klienta na odběrové místo.

Praktičtí lékaři jsou přitom často sami v seniorském věku - v průměru jim je 57 let. Zhruba 20 % doktorů je dokonce v penzijním věku a patří tak do rizikové skupiny. Na Praze 6 proto budou mít k dispozici odběrný kontejner. 

Související obsah

"Je to pomoc pro praktické lékaře, kteří z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou provádět rychlotesty v našich ordinacích. Můžeme to tak dělat tady na Praze 6, kde se pacient bezpečně otestuje," přiblížila lékařka Ludmila Bezdíčková.

Pro bezpečnost lékařského personálu mají i pacienti ochranné pomůcky. Testy probíhají z kapky krve. "Z výsledku se dozvíme, jestli pacient není akutně nemocný," vysvětlil lékař Cyril Mucha. Zároveň zdůraznil, že testy na Praze 6 mohou podstoupit jen lidé, které tam pošle jejich praktický lékař.
 

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz