Domácí

Vláda rozhodla o otevření obchodů a dalších opatřeních. VELKÝ PŘEHLED

Situace kolem koronaviru v Česku se vyvíjí nadmíru dobře - nenaplnily se ani obavy z nárůstu počtu nakažených po Velikonocích. Vláda se proto rozhodla urychlit uvolňování opatření. V následujícím přehledu se můžete podívat, co všechno se změní.

Černé scénáře o rapidním nárůstu počtu nakažených po Velikonocích, které předpovídala vláda a epidemiologové, se nenaplnily. Šíření nemoci se naopak zpomalilo. Po zhodnocení situace se vláda na čtvrtečním zasedání rozhodla zrychlit uvolňování zákazů a dalších opatření. 

"Od 27. dubna uvolníme provozny s plochou do 2,5 tisíce metrů čtverečních, ale ne v obchodních centrech. Také autoškoly, fitness centra, venkovní prostory zoologických zahrad. Vše za specifických podmínek," řekl ve čtvrtek navečer vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Od 11. května se mají otevřít i obchody v nákupních centrech a provozny nad 2,5 tisíce metrů čtverečních mimo ně. Také kadeřnické a kosmetické salóny, muzea a galerie. A také restaurace s výdejním okénkem či zahrádkou.

"Závěrečná fáze je plánovaná na 25. května - to by se měly naplno rozjet restaurace, hotely, kulturní a společenské akce, u nichž ovšem zatím neuvádíme počet účastníků," vysvětlil Havlíček. Fungovat také mají začít vnitřní prostory hradů, zámků či už zmíněných zoologických zahrad.

 Na reportáž se podívejte ZDE:

Doplnil, že vše je podmíněné příznivým vývojem epidemie a že v obchodech budou platit přísná pravidla - například rozestupy, podle potřeby tu má být dezinfekce či rukavice. Havlíček slíbil, že na dodržování hygienických nařízení bude dohlížet mimo jiné Česká obchodní inspekce.

Související obsah

Počet nově nakažených v Česku stále klesá. Podle epidemiologů nelze úplně vyloučit, že se situace opět zhorší, není to však pravděpodobné. Rychlé vzplanutí nekontrolovatelného šíření podle nich České republice již nehrozí.

Kompletní přehled opatření, jak je zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu:

Zdroj: MPO

Začíná plošné testování, v rámci kterého ministerstvo zdravotnictví zhodnotí vývoj epidemie v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz