Koronavirus

Lidé nosí na rouškách sponky. Až odhalíte důvod, možná se zastydíte

Pandemie koronaviru zvedla obrovskou vlnu solidarity a dobrovolnictví, ale řada lidí je pod tlakem strachu z nákazy také mnohem agresivnější. Nečekaným terčem nejen slovních útoků se stávají i naprosto nevinní lidé.

Těžké chvíle nyní zažívají například alergici. Nejen proto, že jaro je pro mnohé nejintenzivnějším obdobím, kdy s pyly bojují. Kýchnout v plné tramvaji nebo začít smrkat na ulici jim vyslouží minimálně nepříjemné pohledy. Na sociálních sítích lidé líčí, jak je kvůli záchvatu kýchání dokonce nepustili do obchodu, nebo je agresivní poznámky spolucestujících donutily vystoupit z autobusu a počkat raději na jiný spoj, než aby riskovali otevřený konflikt.

Podobné problémy mají také astmatici, vydržet v roušce je pro ně často nemožné. Než aby riskovali záchvat, raději si roušku i na veřejnosti na chvíli sundají. Což se neobejde bez vyčítavých pohledů okolí.

Související obsah

V zoufalosti si někteří už na roušku píší jasné nápisy jako „jsem astmatik“ nebo „je to jen alergie“. Na sociálních sítích se ale šíří ještě jedna výzva, jak dát okolí najevo, že obavy z nákazy jsou ve vašem případě liché. Pokud kýcháte kvůli jarním pylům, připněte si na roušku sponku s motivem květiny. Tím druhým dáte jasně a nenásilně najevo, že jste alergik.

Vybírejte sponku dost barevnou a velkou, aby si jí druzí všimli, ale zas ne moc těžkou, aby vám roušku nestrhávala, nebo vás nějak neporanila na tváři.

Související obsah

Drobná ozdoba druhé upozorní, že si rozhodně zlé pohledy a výčitky nezaslouží. A to i kdyby kýchali sebevíc. Kýchání totiž ve skutečnosti vůbec nepatří mezi projev onemocnění Covid-19. Lidé se potýkají s kašlem a dušností, ale rýmu ani nutkání ke kýchání obvykle vůbec nemají. I tento fakt třeba nová výzva sociálních sítí pomůže rozšířit.

Tohle jaro je pro alergiky obzvlášť těžké. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz