Zahraničí

S Covid-19 dle lékařů souvisí další smrtelná nemoc. Napadá hlavně děti

S Covid-19 dle lékařů souvisí další smrtelná nemoc. Napadá hlavně děti
Zdroj: Profimedia

Nejen koronavirus může být hrozbou pro děti. Britští lékaři se děsí nového viru, který zřejmě souvisí s nákazou Covid-19. Zpráva o takovém případu se poprvé objevila na začátku dubna. Nejméně 12 britských dětí postihly zdravotní komplikace, ke kterým patřila vyrážka po celém těle, vysoké horečky a zarudlé oční bělmo. Tamní lékaři hovoří o kombinaci Kawasakiho choroby a syndromu toxického šoku.

Záhadné onemocnění, které se dává do souvislosti s koronavirem, se tento týden objevilo na titulních stranách zahraničních médií poté, co britští lékaři dostali naléhavé upozornění na jeho vliv na děti. Nejméně 12 britských dětí je považováno za nakažené touto nemocí. Ta je popisována jako zánětlivý syndrom, podobný Kawasakiho chorobě a syndromu toxického šoku.

Mezi jeho nejviditelnější projevy patří zarudlá vyrážka, která na pohled připomíná popáleniny od slunce či potní skvrny, jejichž povrch se dokonce může i loupat. Patrné jsou také silně zarudlé oči, jazyk a rty a vysoká horečka. Přidávají se také závratě, potíže s dechem a zmatenost. V souvislosti s případem ze začátku dubna se objevil další, který je považován za případ stejného onemocnění souvisejícího s Covid-19.

Související obsah

Šestiměsíční holčičce, u které testy potvrdily koronavirus, byla zároveň diagnostikována a léčena Kawasakiho choroba (KD). Ve zprávě zveřejněné v odborném periodiku Hospital Paediatrics (Nemocniční pediatrie) autoři pod vedením Veeny Jonesové napsali: "Pokud je nám známo, jedná se o první popsaný případ KD se souběžnou infekcí Covid-19. Červené oči jsou klíčovým příznakem Kawasakiho choroby."

Dítě bylo poprvé přijato do nemocnice kvůli vysoké horečce. Čtyři dny po přijetí však začala holčička projevovat známky Kawasakiho choroby, včetně vyrážky a červených očí. Pátý den byla pozitivní na Covid-19.

Související obsah

Na základě těchto zjištění vědci vyzývají lékaře, aby si více uvědomili možnou souvislost mezi KD a koronavirem. Kawasakiho nemoc přitom může vést až k zánětu cév, které přivádí krev do srdce.

"Tato informace může sloužit jako užitečný odkaz pro další kliniky pečující o pediatrické pacienty postižené Covid-19, protože porozumění vzorcům klinické prezentace se neustále vyvíjí. Další popis klinického průběhu pediatrických pacientů s diagnózou Covid-19 zůstává nezbytný, zejména s ohledem na potenciální souvislost s KD," popsali autoři zprávy.

Související obsah

Zatímco lékaři po celé Velké Británii byli o víkendu upozorněni na tuto nemoc, zůstává nejasné, zda se s jistotou týká Covid-19. Zatímco některé z dětí se syndromem byly pozitivně testované na koronavirus a u některých se spekulovalo, že ho v prodělaly minulosti, u jiných tomu tak nebylo.

Profesor Stephen Powis z britské Národní zdravotnické služby uvedl, že je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, zda existuje souvislost mezi touto nemocí a koronavirem. Hlavní lékař Chris Whitty však uvedl, že spojení je zcela evidentní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz