Koronavirus

Žáci devátých tříd se vrátí do škol v květnu, otevřou se i kina a divadla

V Česku nadále přibývá jen několik desítek nakažených koronavirem denně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s dalšími odborníky hodnotil vývoj pandemie a nastínil možný vývoj. Na konci května má být asi 8500 potvrzených případů. Vláda uvedla, že se budou moci například žáci devátých tříd vrátit do škol 11. května.

Hlavní události

- Hygienici v Česku evidují celkem 7682 pozitivních testů na koronavirus, 3314 lidí se vyléčilo a 236 zemřelo

- Během čtvrtka bylo potvrzeno 103 nových případů nákazy Covid-19, jeden nakažený člověk zemřel

- Podle odhadů ministerstva zdravotnictví bude na konci května 8500 nakažených

- Roušky budeme zřejmě nosit i v červnu, vláda schválila další výjimky

- Pálení čarodějnic bude možné maximálně v deseti lidech, musejí ale dodržovat opatření

- Malé firmy s ručením omezením by mohly dostávat příspěvek 500 korun denně, poskytovatelé sociálních služeb zase mimořádné dotace

- Žáci devátých tříd se budou moci do škol vrátit 11. května, oznámila vláda. Od stejné doby se můžou konat i akce až pro 100 lidí

Ve čtvrtek na mimořádném zasedání vlády ministři řešili prodloužení nouzového stavu, nové výjimky v nošení roušek na veřejnosti a další body, které souvisí s epidemií koronaviru.

Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že vláda navrhla zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nyní to musí schválit Senát. Následně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil výjimky v nařízení o nošení roušek. Zároveň uvedl, že se rozvolní podmínky pro pendelry.

Vláda oznámila, že se budou moci žáci devátých tříd vrátit 11. května do škol, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. Celkově se bude moci sejít až 15 lidí. Výjimka se týká také závěrečných ročníků středních škol a dalších. Účast je dobrovolná.

Velké festivaly, kterých se účastní tisíce lidí, se letos v létě podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka konat nebudou. Organizátoři budou moci místo vrácení zaplaceného vstupného nabídnout poukázky na náhradní akce nebo na stejnou akci v jiném termínu. Akce do 100 osob se budou moci konat už od 11. května, otevřou se tak kina či divadla.

Dění kolem koronaviru jsme sledovali on-line:

Ke konci května by mělo být podle předpokladů 8 500 nakažených, pokud se situace bude vyvíjet jako nyní a nenastane nepředvídatelná situace. "Situace je ale stále velmi stabilní a vyvíjí se dobrým směrem. Roste počet vyléčených, přes 40 procent se z onemocnění dostalo," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na celý záznam tiskové konference ministerstva zdravotnitcví se podívejte zde: 

Podle něj výrazně přispělo k nízkému číslu nakažených nošení roušek. V současné fázi rozvolnění se tak neuvažuje o zrušení povinnosti jejich nošení. Při pokračování klesajícího trendu se bude debatovat o částečné obnově předkaranténího stavu, reálné je to v červnu.

  

Japonský lék Favipiravir se bude zatím kromě Všeobecné fakultní nemocnice podávat vhodným pacientům v pražské Thomayerově nemocnici a Nemocnici Na Bulovce, dále také v Opavě, Ostravě a Hradci králové.

Lék Remdesivir bude používán ve čtyřech nemocnicích. Dávky pro deset pacientů má Bulovka a Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a pražský Motol mají lék dostat v nejbližší době.

V Česku ve čtvrtek i navzdory koronavirové epidemii proběhne "pálení čarodějnic", hasiči centrální zákaz zapalování ohňů nenařídili, nechají to v kompetenci jednotlivých krajů. "I během pálení čarodějnic je ale potřeba dodržovat skupinky maximálně deseti osob, nosit roušky a dodržovat bezpečné vzdálenosti," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

Oslava by tak měla proběhnout doma v rodinném kruhu u menšího ohýnku. Velkolepé, často s hudebním programem spojené akce, se totiž nikde konat nebudou. Povolení hromadných akcí součástí dosavadních rozvolňovacích nařízení nebylo. Další pravidla, která musíte při "pálení čarodějnic" dodržovat, najdete zde.

 V Thomayerově nemocnici zemřela další zdravotnice. 59letá sanitářka ve středu podlehla rozsáhlému zápalu plic, který zřejmě vyvolalo onemocnění Covid-19. Nákazu u ní předtím potvrdily testy.

Celkově je v Česku potvrzeno 7682 případů nákazy koronavirem, v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo 236 lidí, 3314 se vyléčilo.

Související obsah

Koronavirus ve světě

Ve světě již nemocí Covid-19 onemocnělo více než tři milony dvě stě tisíc pacientů, za včerejší den zaznamenaly statistiky téměř 82 tisíc nových případů, více než šest tisíc lidí zemřelo. Celkově onemocnění podlehlo již 228 tisíc lidí.

Nejhorší situace zůstavá v USA, více než třetina nakažených na celém světě je právě tam, obětí hlásí víc, než měli při válce ve Vietnamu. Po dnech zlepšení opět přibylo nových případů ve Španělsku, za středu hlásí téměř pět tisíc nakažených. Situace není dobrá ani v Brazílii, kde nemocných rychle přibývá.

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci ve světě:

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz