Domácí

Výhružný dopis jsem si neobjednal, s Kuberou jsem si tykal, reagoval Mynář

Výhružný dopis jsem si neobjednal, s Kuberou jsem si tykal, reagoval Mynář
Zdroj: Profimedia

Úmrtí bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery provází nařčení, že si výhružný dopis z čínské ambasády, který se mohl podle rodiny podepsat na Kuberově smrti, měl objednat kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Podle něj jde ale jen o snahu očernit jeho, prezidenta i Čínu.

Bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) zemřel velmi náhle, nikdo z jeho blízkých či spolupracovníků takovou ránu neočekával. Podle vyjádření rodiny pro Seznam zprávy je možné, že se na smrti Kubery mohl podepsat velmi ostrý dopis z čínské ambasády, který ho odrazoval od plánované cesty na Tchaj-wan.

Objevilo se podezření, že v rámci výhružného dopisu hrál roli i hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle Deníku N si měl právě Mynář výhružný dopis objednat.

Celou situací se začal zabývat i Zahraniční výbor. "Výbor dal jasně najevo, a díky za to, že se velmi jasně vymezuje vůči stylu komunikace Kanceláře prezidenta se zástupci parlamentu. Neochota se vyjádřit a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření. Je mi líto, že výbor pouze vyjádřil nespokojenost, neudělal ale krok B, ke kterému jsem vyzýval. A ten považuji za zásadní: pokud s námi nekomunikují úředníci, nechť se vyjádří pan prezident. Bohužel, pro tuto část mého usnesení se nenašla většinová podpora," sdělil člen výboru Vít Rakušan (STAN).

Mynář ve čtvrtek celé obvinění, že by si objednal výhrůžný dopis, odmítl. Podle něj se jedná o vykonstruovanou kauzu, která má za cíl poškodit jeho, prezidenta ČR a také Čínskou lidovou republiku. "Nejsem advokátem Číny, ale dobré jméno mé i pana prezidenta budu hájit," sdělil Mynář s tím, že vyzývá novináře k omluvě nebo doložení tvrzení.

Související obsah

Mynář znal podle jeho slov Kuberu od roku 2010 a tykali si, byli spolu i na pár pivech. Schůzkám s prezidente se kromě jedné účastnil všech. "Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo," odmítl Mynář nařčení, že by Hrad na Kuberu vytvářel nátlak.

Celé vyjádření Vratislava Mynáře najdete na další straně.

V úctě k památce Jaroslava Kubery a jeho rodině jsem se k článkům, které byly v poslední době na téma jeho předčasného úmrtí publikovány, nevyjadřoval. Spekulace, které se v poslední době objevují, mě však nutí toto moje stanovisko změnit a uvést některé věci na pravou míru.


Jaroslava Kuberu jsem znal od roku 2010 a tykali jsme si. Tykání mi nabídl on sám. Byli jsme spolu na pivu, vypili jsme si i nějakého toho „panáka“. Jedinou neřest, kterou jsem s ním nesdílel, bylo kouření, protože já sám už dvacet let nekouřím. To, že o tomto našem vztahu nevěděla paní Kuberová, případně o jeho charakteru nabyla jiný dojem, je mi líto. Já jsem vztah nás dvou viděl tak, jak jsem popsal výše, a nemám důvod o tom lhát.


Schůzkám mezi panem Kuberou a panem prezidentem jsem byl vždy přítomen kromě jedné, kdy jsem byl v karanténě po návratu z Číny. Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo.


Rozumím citovému rozpoložení paní Kuberové, které odešel milovaný manžel a životní partner. Chápu proto, že některé věci vnímá z dnešního úhlu pohledu poněkud citlivěji, než jak se ve skutečnosti staly. Mám na mysli třeba to, že pan prezident měl pana předsedu údajně uhodit holí po hlavě. Nic takového se nestalo – pan prezident v žertu naznačil poklepání holí. Ostatně, podívejte se na záznam z tiskové konference po schůzce obou nejvyšších ústavních představitelů, kde si z toho pan Kubera dělá legraci a je ve velmi dobrém rozmaru. Pan Kubera byl bohužel nemocný a svou nemoc nebral vážně. Vysoký tlak je zákeřná nemoc, která nebolí. Je mi líto, že zemřel, protože tu mohl ještě pár let být, udělat spoustu práce a bavit všechny okolo svým neformálním přístupem k životu i politice. Do poslední chvíle mu zřejmě bylo dobře a nic necítil. Stačí si přečíst vyjádření paní Němcové ze sjezdu ODS nebo jeho asistentky ze dne, kdy ve své kanceláři zkolaboval. Pan Kubera podle nich byl v naprostém pořádku.


Tvrzení, že jsem si měl „objednat výhružný dopis z čínské ambasády“, je zcela nepravdivé a falešné. Vykonstruoval jej Deník N s úmyslem očernit mě, pana prezidenta a Čínskou lidovou republiku. Nejsem advokátem Číny, ale dobré jméno mé i pana prezidenta budu hájit. Odeslal jsem do Deníku N otevřený dopis, ve kterém novináře vyzývám k omluvě nebo k doložení jejich tvrzení. Pokud tak neučiní, budou následovat další právní kroky, v krajním případě nemohu vyloučit ani žalobu. Kdyby celá věc nebyla tak smutná, musel bych se smát, jak novináři, kteří nejdříve z pana Kubery léta dělali zastánce Číny a politického souputníka pana prezidenta v této otázce, z něj najednou dělají bojovníka proti Číně a oběť tohoto boje.


Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz