Koronavirus

Dánské varování. Děti se vrátily do škol, nákaza do 14 dní vzrostla

Dánské varování. Děti se vrátily do škol, nákaza do 14 dní vzrostla
Zdroj: Profimedia

Rozvolňovat je třeba postupně. To je mantra, kterou se řídí epidemiologové i ústřední krizový štáb, který rozhoduje o harmonogramu uvolňování jednotlivých opatření. Inspirovat by se mohli v Dánsku, které je v tom zhruba o dva týdny napřed.

Dánsko bylo první evropskou zemí, která se rozhodla znovu otevřít školy i školky. Děti se do nich mohly vracet po měsíci domácí výuky již 15. dubna. Při předpokládané dvoutýdenní inkubační době nemoci Covid-19 se tak právě nyní ukazuje, zda nebylo toto rozhodnutí unáhlené.

Otevření škol a školek provázela přísná opatření. Do tříd se vrátili jen školáci z prvního stupně, skupinky dětí se nesměly během dne nijak měnit, ve třídách musejí být povinné rozestupy, děti tak sedí pouze po jednom. Výuku střídají vycházky, aby se třídy vyvětraly, na hřišti jsou ale pásky, aby se mezi sebou děti neshlukovaly. Otevřeno je také maximum možných vchodů, aby děti neproudily do budovy jen jedním hlavním.

Dbá se také na zvýšenou hygienu, ruce se myjí o každé přestávce, prostory školy včetně každé kliky se dezinfikují alespoň dvakrát denně. Zavřené jsou nadále knihovny a dokonce sborovny, ale se neshlukovali ani učitelé. Leckde neotevřely školní jídelny, děti jsou tak odkázané na krabičky z domova.

Související obsah

Roušky v Dánsku povinné nejsou, nezavedly se ani pro školáky. V Česku povinné jsou, právě ve třídách by je ale děti mohly zřejmě odložit. Výjimku už dostaly děti ve školkách a předškolních skupinách. Přesný manuál pro školy má ministr školství Robert Plaga představit v pondělí, právě nošení roušek zřejmě ponechá na rozhodnutí škol. Některé trvají na maximálním zabezpečení školáků, chystají pro ně například ochranné štíty, které by během výuky mohly být pohodlnější než rouška přes ústa. Jiné nechají děti bez ochrany, zejména nejmladší děti roušky stresují, neustále si na ně sahají, a tím ochrana pozbývá svůj smysl.

Dánsko je v počtu nakažených v pořadí 18. zemí v Evropě, Česká republika je jen o tři příčky níž. V době, kdy se s velkým rozvolněním země rozhodla přijít, zde přibývalo denně v průměru pod 200 nakažených. Přímo 15. dubna bylo v zemi 6 681 nakažených a celkem 309 úmrtí. Do 1. května přibylo 151 úmrtí, země hlásí 9 311 nemocných.

Průměrný denní přírůstek nakažených tak nijak dramaticky nevzrostl. Co se ale zvýšilo, je reprodukční číslo R, které udává, kolik lidí jeden nemocný v průměru nakazí. Před rozvolňováním mělo hodnotu 0,6, nyní stouplo na 0,9. To stále znamená, že jeden nemocný nakazí maximálně jednu další osobu. Nárůst tak naštěstí není nijak skokový. Dánsko se tak zřejmě stane pro mnoho zemí inspirací. Otevřít školy totiž v květnu plánují i další země.

V Dánsku se otevřely nejen školy a školky, ale například také kadeřnictví. Podívejte se na reportáž.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz