Ekonomika

Nezaměstnanost stoupla, ztráta práce postihla hlavně ženy a tato povolání

Nezaměstnanost stoupla, ztráta práce postihla hlavně ženy a tato povolání
Zdroj: Getty Images

Více než 50 tisíc lidí v České republice přišlo v dubnu o práci, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Původní odhady podle ní přitom počítaly s nižším číslem. Největší nárůst nezaměstnaných zaznamenaly okresy Cheb a Praha-východ.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila nejnovější údaje o nezaměstnanosti v Česku. Podle odhadů mělo v dubnu přibýt 41 až 45 tisíc nezaměstnaných, reálné číslo ale nakonec bylo vyšší. Minulý měsíc přišlo o práci přes 52 tisíc lidí. Podle Maláčové je přesto vývoj poměrně příznivý. "Myslím si, že čísla jsou stále velmi slušná. To ale neznamená, že se můžeme dočasně radovat," řekla.

Celkem úřady práce v dubnu evidovaly přes 250 tisíc uchazečů o zaměstnání, nezaměstnanost tak v minulém měsíci stoupla ze dvou na 3,4 %. Oproti březnu se počet nezaměstnaných zvýšil o 28 tisíc, ve srovnání s dubnem 2019 se jedná o nárůst o 44 tisíc.

Nejvíc krize zasáhla okresy Cheb, kde vzrostla nezaměstnanost o 53 %, Praha-východ, kde stoupla o 36 %, a Karlovy Vary s 35% nárůstem. Následují je okresy Pelhřimov, Praha-západ, České Budějovice, Benešov, Jindřichův Hradec, Domažlice a Praha. Mezi nejpostiženější odvětví patří stravování, ubytovací služby, maloobchod a silniční služby.

Související obsah

V prvním čtvrtletí letošního roku, tj. v období od ledna do března, se počet nezaměstnaných zvýšil oproti předchozímu roku "pouze" o 28,1 tisíce lidí. V drtivé většině případů se přitom jednalo o ženy. Ve většině případů se jednalo o zaměstnance. Klesl ale i počet podnikatelů, a to jak těch, kteří dělají sami na sebe, tak i těch, kteří jsou zaměstnavateli. "Nejvyšší pokles zaměstnavatelů se projevil v odvětví velkoobchod a maloobchod, opravy motorových vozidel a zároveň ve věkové skupině od 45 do 54 let," uvedl ČSÚ.

"První čtvrtletí letošního roku takřka nebylo poznamenané koronavirovou krizí. Převládaly ještě trendy z loňska, které směřovaly k mírnému snižování zaměstnanosti, nezaměstnanost v podstatě stagnovala," upřesňuje ČSÚ. Podle ekonomů se situace může ještě podstatně zhoršit. Svět totiž očekává ekonomickou recesi, bez práce by se mohlo ocitnout v ČR až půl milionu lidí. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz