Koronavirus

Italové mohou po dvou měsících ven. Španělé zavádí roušky v MHD

Nárůst počtu nakažených koronavirem v mnoha zemích výrazně klesá. Alespoň částečného návratu k normálnímu životu se dočkali obyvatelé Itálie, která eviduje nejmenší počet obětí od vyhlášení přísných preventivních opatření před dvěma měsíci.

Krátké procházky, postupné otevírání některých továren, možnost účastnit se pohřbů. Itálie, země s největším počtem obětí epidemie koronaviru v Evropě, se začíná vracet zpět k běžnému životu.

"Výrobu jsme nespustili najednou, ale rozhodli jsme se pro pozvolný rozjezd. Postupně chceme navyšovat objem výroby a navyšovat počet našich zaměstnanců v továrně," popsal manažer produkce v továrně na výrobu oceli Dimitri Menicali.

Cestou uvolňování restrikcí se vydalo i Španělsko, které má největší počet nakažených v Evropě. Obyvatelé se tam o víkendu poprvé od 14. března, kdy byl vyhlášen stav nouze, mohli venku volně procházet nebo sportovat.

Zpřísnění se naopak ve Španělsku dočkali cestující, kteří musejí od pondělka v MHD povinně nosit roušku. Ty jim zdarma rozdávají zaměstnanci dopravního podniku. "Povinné nošení roušek je dobrá věc. Nevím, jak moc bude metro přeplněné, ale myslím, že je užitečné je nosit," uvedl obyvatel Madridu Jose Luis Garcia.

Související obsah

Obchody, restaurace, nákupní centra nebo muzea postupně otevírají veřejnosti i Spojené státy, a to přesto, že počet obětí kvůli rozvolňování režimu začíná stoupat. Prezident Donald Trump je ale optimistický. "Většinou to zabere dva, čtyři, pět, šest nebo deset let. Já vám ale říkám, vakcínu tu podle mě budeme mít do konce roku," prohlásil.

V zemi se koronavirem nakazilo už téměř 1,2 milionu lidí. Celosvětově se počet nemocných blíží 3,6 milionu lidí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz