Koronavirus

Taxikář léčený Remdesivirem jde domů. "Boj ještě neskončil," prohlásil

Asi nejznámější český pacient s koronavirem byl v pondělí po poledni propuštěn z nemocnice. Jde o 53letého taxikáře z Prahy, kterému byl u nás jako vůbec prvnímu podán experimentální lék Remdesivir. O plánech do budoucna mluvil před novináři.

Robert Markovič opustil brány Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí krátce po 13. hodině. Spolu s vedením nemocnice se ještě předtím setkal s novináři, na jejichž dotazy odpovídal.

První otázka směřovala na to, jak se jako čerstvě vyléčený pacient z Covidu-19 cítí. "Až na to, že je mi vedro a blbě se mi dýchá v té roušce, jsem šťastný," prohlásil Markovič a dodal, že nejvíce se těší na svou rodinu a to, že bude konečně doma.

Jeho léčba ale ještě nekončí, čekají ho především náročné rehabilitace. "Musím se hýbat, denně cvičit a znovu získat svalovou hmotu, o kterou jsem přišel. Boj ještě neskončil a já si to uvědomuju," doplnil a poděkoval všem, kdo se o něj starali - od lékařů až po uklízečku.

Související obsah

Žádnou velkou oslavu po příchodů domů Markovič nechystá. Prý si možná připije skleničkou sektu, víc pít ale nechce. "To se spíš bojím," uvedl s tím, že se chce spíše soustředit na domácí léčbu. Vše potřebné pro ni už prý obstarala manželka. S rodinou se může vídat bez obav, nikdo není nakažený.

Dvakrát potvrzený negativní test už měl i samotný taxikář. "Pan Markovič je podle všech platných pravidel považován za vyléčeného, má dva negativní testy," sdělil Michal Šotola, lékař, který se o něj staral v posledních dnech. I nadále budou ale lékaři jeho zdravotní stav sledovat.

"Má před sebou poměrně náročnou rehabilitaci, bude se vracet do normálního života, bude se učit znovu pohybovat po bytě. Budeme sledovat jeho nález na plicích, protože víme, že Covid-19 může mít nějaké následky, nejspíš to ale nebude jeho případ," doplnil Šotola.

Už dříve Markovič uvedl, že taxikáře už dělat nechce. Jak by mohl pracovat jinak, zatím neví, alespoň jeden nápad už ale má. "Mám kontakt na jednoho ředitele, který má společnost, co rozváží krev. Tak jsem plánoval, že mu zavolám, jestli mi dá práci, až mi bude líp," řekl.

Související obsah

Domů zamířil po více než sedmi týdnech, do nemocnice byl převezen 15. března. Byl ve velmi vážném stavu, musel být připojen na mimotělní oběh a, jak už sám nedávno uvedl, ocitl se na hranici života a smrti.

Jeho případ je známý i díky tomu, že jde o vůbec prvního pacienta v České republice, kterému byl podán experimentální americký lék Remdesivir. Jak moc se právě tento lék osvědčil při léčbě a do jaké míry se na zlepšení jeho stavu podílely jiné okolnosti, lékaři stále netuší.

"Týden jsme čekali, než lék dorazí. Mezitím jsme pacienta léčili tím, co jsme měli. Ve chvíli, kdy už se zlepšoval, přišel Remdesivir, který se podává 10 dní," popsal Martin Balík, vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Na záznam celé tiskové konferce se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz