Domácí

Ministr zdravotnictví uvedl termín, do kdy se budou nosit povinně roušky

Ministr zdravotnictví uvedl termín, do kdy se budou nosit povinně roušky
Zdroj: TV Nova

Odborníci ve čtvrtek představili fungování projektu Chytré karantény. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyhodnotil projekt jako úspěšný. Zároveň uvedl, že se chystá její druhá část. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil, že v průběhu června by lidé mohli přestat nosit povinně roušky.

"Chytrá karanténa je jeden z klíčových projektů, abychom měli infrastrukturu připravenou na druhou vlnu epidemie,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj je nutné uvolňovat plošná opatření, a proto je důležité mít připravené chytré řešení.

Podle Vojtěcha má být rychlá a efektivní pro zjištění pozitivních pacientů, odesílání vzorků či mapování kapacity laboratoří.


"Není to jen o vzpomínkových mapách, ale také o odpovědnosti každého z nás a využití dostupných technologií,“ dodal Vojtěch.

Související obsah


Vyzdvihl také aplikaci eRouška, která je podle něj v projektu velmi klíčová. Může zjistit kontakty pozitivního pacienta. Pokud je dobrovolně odešle, budou rychle identifikovány.

Hlavním cílem projektu je během tří dnů odhalit rizikové kontakty nakaženého, ty následně poslat do karantény a za několik dní je otestovat.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že se budou i nadále hledat ohniska nákazy tam, kde průběžně vznikají. V tuto chvíli jsou to především velká města jako Cheb, Praha, Olomouc nebo Ostrava. 

Související obsah

Chytrou karanténu otestovala například situace v chebské nemocnici. "V tuto chvíli jsme tam odebrali asi šedesát procent vzorků a zbytek nabereme zítra. Testovali jsme zaměstnance i jejich rodiny,“ dodal Prymula.

Podplukovník Petr Šnajdárek informoval, že počítá se zapojením armády do projektu Chytré karantény.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly dojde nejpozději v průběhu června k tomu, že lidé budou moci roušky venku odložit. Potvrdil to také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle kterého k tomu může dojít v případě, že se situace bude stále dobře vyvíjet.

Na tiskové konferenci zároveň premiér Babiš připustil, že by vláda mohla požádat o týdenní prodloužení nouzového stavu v případě, že by Sněmovna nestihla včas projednat zákon o pravomocích ministra zdravotnictví.

Na záznam tiskové konference se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz