Domácí

Experti připouští druhou vlnu. Přišla by opět plošná opatření, řekl Vojtěch

Experti připouští druhou vlnu. Přišla by opět plošná opatření, řekl Vojtěch
Zdroj: Profimedia

Epidemie koronaviru je v Česku na ústupu, vyhráno však stále nemáme. Existují navíc obavy z druhé vlny. Podle epidemiologů se může virus začít šířit opět na podzim. Pokud bude nárůst masivní, budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha muset přijít znovu celostátní opatření.

Jestli do Česka přijde druhá vlna epidemie koronaviru, není jisté. Odborníci i samotná vláda nicméně tento scénář raději berou vpotaz. "V současnosti nedokáže nikdo předpovědět, jestli a případně jak velká by mohla být druhá vlna. Samozřejmě, musíme být připraveni, to je nesporné," sdělil redakci TN.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Doufám, že žádná z květnových vln uvolňování karantény velkou vlnu nezpůsobí, budeme to sledovat s vysokou vnímavostí vůči případným výkyvům epidemiologických dat," uvedl epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem pracovní skupiny pro uvolňování karantény.

"Na podzim, se začátkem sezóny respiračních nákaz, je druhá vlna do určité míry pravděpodobná, s jistotou to však nemůže vědět nikdo," dodal. S tím souhlasí i hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal. "Očekávat se druhá vlna dá, ale s jakou pravděpodobností, to nikdo nedokáže říct. Pokud ale přijde, tak na podzim, kdy je vlhko a chladno," řekl.

Pokud druhá vlna opravdu nastane, je otázkou, zda bude silnější. Podle Smejkala se to může stát, nicméně nemělo by. "Jsme chytřejší, zkušenější a připravenější," tvrdí. "Nicméně protilátková odpověď je u mírných průběhů onemocnění mizivá a nebudeme tedy chráněni. Vakcína do té doby také s největší pravděpodobností nebude," dodal.

Související obsah

"Pokud by se situace podcenila, nebo adekvátní reakce na zhoršení situace zpozdila např. jen o jeden týden, může být následkem horší situace, než byla na našem území teď," doplňuje ho Maďar. "Proto si budeme muset na podzim znovu připomenout, jaká opatření nás provázela před půl rokem aktuální obtížnou situací," tvrdí.

"Naše případná reakce už snad nebude muset být formou celoplošných omezení. Nemocní lidé by neměli vycházet, častěji taky budeme nosit soušky, které v létě snad alespoň venku odložíme a znovu se omezí podávání rukou. Ne příkazy, ale už jaksi automaticky díky návykům z předchozí části pandemie," vysvětluje Maďar.

Související obsah

Ministr zdravotnictví však připouští možnost znovuzavedení plošných opatření. "Pokud by došlo opět k masivnímu nárůstu napříč Českou republikou, pak bychom museli přijít opět s celoplošnými opatřeními. Nelze říci, jestli a kdy by k tomu došlo, nicméně musíme na to být připraveni," řekl.

Připravenost je nutná v celé řadě oblastí, jako je lůžková péče, včasná identifikace možných ohnisek nákazy, testování, chytrá karanténa. "V tom všem již připraveni jsme. Aby byla opatření do budoucna více efektivní, je také třeba mít legislativu, na které nyní pracujeme," tvrdí Vojtěch.

Výsledky studie ukázaly, že promořenost v Česku je velmi nízká, rozvolňovat se tudíž bude dál. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz