Koronavirus

Udeří ještě dvě vlny epidemie, varuje armáda! Návrat k normálu potrvá déle

Udeří ještě dvě vlny epidemie, varuje armáda! Návrat k normálu potrvá déle
Zdroj: Profimedia

Španělská armáda očekává, že přijdou ještě další dvě vlny koronavirové epidemie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na interní dokument, který má k dispozici. Zemi podle armádních odborníků bude trvat až rok a půl, než se navrátí do normálu.

Španělsko je nejvíce postiženou zemí v Evropě, co se týče počtu nakažených koronavirem. Teď se země podle všeho začala připravovat na další vlnu epidemie. Podle tamní armády by měla přijít na podzim nebo v zimě, nebude ale tak závažná díky imunitě v populaci a větší připravenosti.

Španělští odborníci z řad vojáků ale předpokládají ještě třetí vlnu nákazy koronavirem. Ta by podle předpokladů měla udeřit příští rok. "Byla by velmi slabá, pokud by už v té době byla k dispozici vakcína," citovala agentura AP z interního dokumentu armády, který nejdříve zveřejnil španělský deník ABC.

Zpráva vznikla pod hlavičkou španělské armády jako vlastní předpověď pandemie, kterou vedení může, ale nemusí sdílet s civilními úřady. Španělská vláda má vlastní experty, které jí pomáhají v konečném rozhodování o epidemiologických opatřeních. Uvedl to portál The New York Times.

Související obsah

Premiér Pedro Sánchez už dříve varoval, že epidemiologové předpokládají, že se virus bude vracet, dokud se nevyvine účinná vakcína. Země v současnosti provádí plošné testování, které by mělo určit míru promořenosti populace. Lékaři by měli odebrat krevní vzorky 60 až 90 tisícům lidí.

Úřady odhadují, že jsou v zemi tisíce lidí, kteří se nakazili, ale neměli žádné příznaky. Podle dostupných statistik ve Španělsku Covidem-19 onemocnělo přes 260 tisíc lidí, zhruba 10 procent z nich zemřelo. Armáda od začátku epidemie vládě pomáhala jak s léčbou nemocných, tak novými opatřeními.


Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci ve Španělsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz