Zahraničí

V Británii je kvůli opatřením chaos. Covid-19 v Německu ztrácí sílu

Počet nakažených koronavirem ve světě přesáhl čtyři miliony. Nemoci podlehlo už více než 280 tisíc lidí. Téměř jeden a půl milionu se už naopak podařilo vyléčit. Velká Británie, která hlásí nejvyšší počet obětí v Evropě, představila návrh plánu na pozvolné rozvolňování opatření.

Britové se k normálnímu životu zatím nevrátí – vláda sice chystá konkrétní plán rozvolňování, premiér Boris Johnson ale uvedl, že musejí být opatrní. "Ne, tenhle týden ještě nepřijde čas, kdy izolaci ukončíme. Místo toho podnikáme první malé opatrné kroky k upravení opatření," prohlásil Johnson.

Od středy budou moci lidé cvičit venku bez omezení a opalovat se v parcích. Restaurace a další veřejné prostory se ale pravděpodobně otevřou až v červenci. Opozice Johnsona kritizuje za to, že jeho nedělní projev nic nového nepřinesl a obyvatelům Velké Británie nijak nevyjasnil, jak budou pravidla v zemi v následujících týdnech fungovat.

Související obsah

"Milionům lidí, především těm ve stavebnictví a výrobě, bylo řečeno, aby se zítra vrátili do práce. To je za 12 hodin. Ale ve stejnou chvíli jim říkají, aby nevyužívali hromadnou dopravu. Jde o opravdový logistický problém, kterému budou čelit miliony lidí," zlobí se Keir Starmer, předseda Labouristické strany.

Výrazně klesl přírůstek nakažených v Německu. V neděli přibylo pouze 357 nemocných, což je téměř o polovinu méně než předchozí den. Stát ale zaznamenal zvýšení reprodukčního čísla nemoci. V pátek bylo 0,83, teď je na 1,13. Podle expertů to souvisí s rozvolňováním opatření v zemi. Němci už smějí například navštívit příbuzné v domovech důchodců.

Související obsah

Více než 80 tisíc obětí Covidu-19 hlásí Spojené státy. Ve státě New York, který je stále nejzasaženějším regionem USA, se ale situace v posledních dnech pomalu zlepšuje. "Každý pracovník v pečovatelském domě bude nově dvakrát týdně testován. Nepůjde jen o měření teploty, ale o diagnostický test. Máme jich k dispozici dostatek. Náš stát má nejvyšší kapacitu testování v zemi," řekl Andrew Cuomo, guvernér státu New York.

Uvolňování opatření by mohlo ve státě New York začít v druhé polovině týdne. Podle guvernéra bude ale vše záležet na situaci v jednotlivých oblastech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz