Domácí

Ústavní soud smetl čtyři stížnosti proti nouzovému stavu. Valí se další

Ústavní soud smetl čtyři stížnosti proti nouzovému stavu. Valí se další
Zdroj: Profimedia

Stížnostmi namířenými proti restrikcím, uvedeným v platnost v souvislosti s nouzovým stavem, se musí zabývat ústavní soud. Celkem jich přijal čtrnáct, v pondělí čtyři z nich zamítl.

První stížnost proti vyhlášení nouzového stavu a s ním spojenými opatřeními Ústavní soud (ÚS) posuzoval již koncem dubna. Vyvolala velkou pozornost, dokonce panovaly obavy, zda nebude třeba prodloužit nouzový stav, nebo zda naopak nedojde k nekontrolovatelnému rozvolňování, v jehož důsledku by se epidemie koronaviru mohla nepříjemně šířit. Vláda nakonec našla způsob, jak ve stanovených opatřeních pokračovat, a přitom se nedostávat od konfliktu se zákonem.

Ústavní soud první stížnost proti vládním opatřením o nouzovém stavu nakonec odmítl. Podívejte se na reportáž:

ÚS v pondělí 11. května zamítl další čtyři stížnosti směřující proti restriktivním opatřením vydaným v souvislosti s nouzovým stavem. U žádné z nich podle něj nebyly splněny procesní podmínky pro věcný přezkum.

Hned dvě ze stížností se obracely proti zákazu vycestování z republiky. Soud obě smetl ze stolu jako návrh podaný osobou k tomu zjevně neoprávněnou. Předseda ÚS Pavel Rychetský dospěl k závěru, že sporná rozhodnutí vlády mají povahu právního předpisu, a proto se jimi nemohl zabývat na základě obecného podnětu od fyzické osoby.

Další stížnost se týkala zákazu osobní účasti žáků a studentů na výuce, stěžovatelky se odkazovaly na to, že jde o zásah do práva na ochranu soukromého a rodinného života a práva na zdraví. Napadené mimořádné opatření bylo ještě před doručením ústavní stížnosti zrušeno a pozbylo tak platnosti, Ústavní soud nemůže zrušit již zrušený právní akt, a proto v této části stížnost odmítl z důvodu své nepříslušnosti.

Čtvrtá stížnost přišla k brněnskému soudu z Městské části Praha 7 a ohrazovala se proti zásahu do práva na samosprávu, a to kvůli omezení zasedání zastupitelstev. I tu ÚS smetl ze stolu jako podanou osobou zjevně neoprávněnou. „Ústavní soud s ohledem na vážnost situace, jakou bezpochyby je nouzový stav a s ním spojená možnost vlády krizovými opatřeními významně zasáhnout do ústavně zaručených práv a svobod, považuje za potřebné uvést, že je zjevné, že napadený akt do práv navrhovatelky významným způsobem zasáhnout nemohl,“ zaznívá v rozhodnutí ÚS. Napadený akt byl navíc účinný pouhých 14 dní, pak jej nahradilo mírnější opatření.

Ústavní osud přijal celkem čtrnáct stížností. Dva zamítl již v minulosti, nyní přibyly další čtyři. Jeden podnět vzal stěžovatel zpět, k projednání soudu tedy zbývá ještě sedm stížností, jedna se týká například opatření proti tzv. pendlerům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz