Krimi

Kramnému svitla naděje. Důkaz, který ho poslal za mříže, není v pořádku!

Kramnému svitla naděje. Důkaz, který ho poslal za mříže, není v pořádku!
Petr Kramný u soudu, 2016 | Zdroj: TV Nova

Zdá se, že kauza Kramný stále není u konce. Krajské státní zastupitelství v Ostravě nařídilo případ znovu otevřít - objevily se totiž nové skutečnosti, které na něj vrhají jiné světlo. Důkazní materiál, který Kramného poslal na 28 let do vězení, se ukázal být problematickým. Znalecký ústav, který tehdy vypracoval stěžejní posudek, nebyl nikdy zaregistrovaný a dnes už dokonce neexistuje.

Krajské státní zastupitelství v Ostravě vydalo rozhodnutí o obnovení řízení v případu Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28letému trestu ve vězení za vraždu své manželky Moniky a dcery Kláry na dovolené v Egyptě. Stalo se tak na základě nových skutečností, které souvisejí se stěžejním důkazem, který před lety dostal Kramného za mříže.

Jedná se o revizní znalecký posudek (jehož cílem bylo ověřit posudky jiných znalců), který vypracovalo Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice. Znalecký ústav ale podle Spolku na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už ani dokonce neexistuje. "Ani jedna ze dvou podmínek pro vznik znaleckého ústavu nebyla splněna," komentuje skutečnost spolek.

"Znalecký posudek v trestní věci Petra Kramného byl teprve třetím posudkem, který tento vlastně oficiálně neexistující znalecký ústav vypracoval. Zároveň také prvním, kde byla horní trestní sazba větší jak 5 let. Neobsahoval ani znaleckou doložku a byl oražen pečetí zcela jiného znaleckého ústavu. To na celý případ vrhá úplně nový pohled," upřesňuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se už od začátku v případu výrazně angažoval.

Související obsah

Za revizním posudkem stál znalec František Vorel, který potvrdil závěry původního posudku obžaloby, který vypracovali znalci Margita Smatanová a Pavel Dokoupil. Právě revizní znalecký posudek se stal osudným nejen Kramnému, ale i "jeho" znalcům Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi, kteří dostali za své původní posudky dvouletou podmínku a pět let zákaz činnosti.

Okresní státní zastupitelství v Ostravě nyní musí "zabezpečit pokračování v původně konaném, nyní pravomocně odloženém prověřování věci, a to s cílem doplnit stávající důkazy o další, v úvahu ještě přicházející indicie". Prověřovat má právě práci znalců obžaloby.

"Nyní jsem si proto už jistý, že kauzu Petra Kramného půjde zařadit mezi nejspornější případy vraždy v polistopadové historii. Samozřejmě netvrdím, že je Kramný zcela nevinný, je ale jisté, že Monika a Klára zřejmě nezemřely tak, jak je uvedeno v rozsudku soudu," tvrdí Zdechovský.

Související obsah

Kauza se táhne od roku 2013, kdy při dovolené v egyptském letovisku Hurghada našly v pokoji mrtvá těla Kramného manželky a dcery. Podle prvních zpráv se jednalo o otravu jídlem. Případ se ale postupně zamotával. Podle egyptských vyšetřovatelů byla příčinou smrti otrava kyanidem.

Tým českých kriminalistů ale o rok později přišel s tím, že Monika a Klára zemřely na selhání srdce po zásahu elektrickým proudem. Kramný tak byl obviněn z dvojnásobné vraždy a v roce 2016 ho soud poslal na 28 let do vězení. Dodneška svou vinu popírá a několikrát požádal o obnovu řízení. V roce 2019 se řešilo, zda je soudkyně podjatá. O své podjatosti však rozhodovala sama. Připomeňte si událost v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz