Zahraničí

"Stříleli na těhotné ženy," popsali svědci masakr v porodnici v Kábulu

Při strašlivém útoku v nemocnici v Dashte Barchi v Kábulu ozbrojenci zabíjeli těhotné ženy, chlapce, neštítili se ani zabít právě rodící matky. Zemřelo 24 lidí. K útoku se nikdo nepřihlásil. Ředitel operací Lékařů bez hranic v Afghánistán Frederic Bonnot pospal strašlivá jatka.

"Přijel jsem na místo den po útoku, to, co jsem v nemocnici uviděl, ukazuje na systematickou střelbu do matek," sdělil Bonnot. Podle oficiálních informací bylo zabito celkem 24 lidí, dalších 20 bylo zraněno, většinou se jedná o pacientky.

"Oni procházeli pokoje porodnice, stříleli ženy v postelích. Bylo to metodické. Zdi byly prostřílené projektily, na stěnách a v místnostech byla krev, vozidla vyhořela, okna byla vystřílena," popisuje dále Bonnot.

Deseti pacientkám se podařilo dostat do bezpečné místnosti, 16 ženám se to ale nepovedlo, ani jedna z nich nebyla ušetřena. Jedenáct z nich zemřelo, tři ženy útočníci zastřelili přímo na porodních sálech, ostatní utrpěly zranění.

Mezi oběťmi jsou také dva chlapci a pracovnice organizace Lékaři bez hranic. Mezi zraněnými jsou dvě čerstvě narozené děti, jedno muselo být převezeno do jiné nemocnice na operaci.

Související obsah

Celý útok trval kolem čtyř hodin, zatím neupřesněný počet útočníků vnikl do nemocnice hlavní branou v úterý krátce po 10 dopoledne tamního času. Ozbrojenci zamířili přímo do porodnice.

Bonnotovi se podařilo s ostatními schovat v zabezpečené místnosti. "Během útoku jsme slyšeli střelbu a výbuchy. Bylo to šokující. Víme, že v této oblasti docházelo k útokům v minulosti často, nikdo by ale nečekal, že zaútočí na porodnici. Přišli, aby zabili matky," přiblížil Bonnot.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Píše se na Deník.cz