Domácí

Bezpečnost na kole je důležitá! Na co se zaměřit při výběru dětské přilby

Bezpečnost na kole je důležitá! Na co se zaměřit při výběru dětské přilby
Zdroj: Getty Images

Léto již pomalu klepe na dveře a teplé a slunečné počasí láká stále častěji cyklisty na projížďky v přírodě. Během těchto výletů je velmi důležité dbát na svou bezpečnost, zvláště neplnoleté děti musí mít helmu. Organizace dTest proto připravila návod, jak správně takovou přilbu vybrat.

"Nejdůležitějším pravidlem při jejím výběru je osobně si ji vyzkoušet. Nejlépe přímo v obchodě, případně můžete využít čtrnáctidenní lhůtu na vrácení, pokud si přilbu objednáte přes internet a poté zjistíte, že vám nesedí,“ uvedla ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.


Lidé by se měli při výběru a samotném zkoušení přilby zaměřit především na několik základních faktorů.


Velmi důležitá je hmotnost helmy. Čím je totiž přilba lehčí, tím je také pohodlnější. Jedná se o důležitý ukazatel při výběru zejména u dětí. Ochrana hlavy totiž nesmí být příliš těžká, aby nadměrně nezatěžovala krční páteř.

Související obsah


Dalším faktorem, na který je důležité se zaměřit, je velikost. Většina přileb je vybavená utahovacím mechanismem, díky kterému je možné přizpůsobit vnitřní obvod helmy hlavě. "Dětem nekupujte větší přilbu. Cenou za to, že ji budou moct déle nosit, je výrazné snížení ochrany,“ vysvětlila mluvčí Lucie Přinesdomová. Podstatné je, aby helma na hlavě vždy dobře seděla.


Zásadní je také polstrování, které zajistí, aby bylo nošení přilby pohodlné, a větrání. Právě větrací otvory snižují pocení hlavy a zvyšují komfort. "Z logiky věci se může zdát, že čím více je otvorů v konstrukci přilby, tím je křehčí a méně bezpečná. Při nárazových zkouškách se ale ukázalo, že to paušálně neplatí,“ dodala Přinesdomová.


Pokud si chcete pořídit přilbu s kšiltem, měl by být odnímatelný a nesmí omezovat výhled. Na každé helmě by zároveň měly být reflexní prvky, aby byl cyklista na silnici lépe vidět.

Jak si správně nasadit cyklistickou přilbu:

Zdroj: dTest
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz